Klinaku: Prekazi, vendi ku nisi rezistenca dhe mobilizimi kundër pushtuesit serb

Homazhe në kompleksin memorial në Prekaz, kanë bërë edhe përfaqësuesit e shoqatave të dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Faton Klinaku në emër të këtyre organizatave, tha se Prekazi është vendi ku nisi rezistenca kundër pushtuesit serb.


“Si organizata të dalura nga lufta, erdhëm që të bëjmë homazhe në vendin ku ka filluar rezistenca kundër pushtuesit. Me këtë rast Komandanti Legjendar, Adem Jashari dhe gjithë familja e tij u flijuan që ne ta gëzojmë lirin që ne e gëzojmë sot. Andaj si rezultat i këtij flijimi të familjes Jashari edhe populli shqiptar në përgjithësi ku jeton në trojet shqiptare është mobilizuar të jetojë kundër pushtuesit serb”, tha Klinaku.

Përfaqësuesit e shoqatave të dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Lexo edhe

Video

1 Koment

  • […] Krerët e shtetit bëjnë homazhe në Prekaz: UÇK-ja ka bërë luftë mbrojtëseKrasniqi: Prekazi, vendi ku u shënua kthesa më të madhe në historinë e re të KosovësHaradinaj bën homazhe në Prekaz: Jemi në vendin e shenjtë të shqiptarëveBekim Jashari: U vranë shumë në familje e lagjeRama: Fal luftës së UÇK-së ne e kemi shtetinNisin homazhet në PrekazKlinaku: Prekazi, vendi ku nisi rezistenca dhe mobilizimi kundër pushtuesit serb […]

Komentet janë të mbyllura.