Kina kryen testin e dronëve kamikazë nga kamioni ushtarak- video

Kina kryen testin e dronëve kamikazë nga kamioni ushtarak- video

Kina ka kryer së fundmi një test lëshimi të dronëve të shumëfishtë “kamikazë” të dislokuar nga një kamion i lëvizshëm, duke ashpërsuar kërcënimin e mjeteve ‘të pavarura’ vrasëse për luftën tokësore.


Në pamjet e publikuara së fundmi nga Pekini shihet testi i kryer siç raportohet, muajin e kaluar, i ngjashëm me atë të një viti më parë kur një makineri e ngjashme lëshoi në ajër 120 mjete të vogla ajrore me krahë të palëvizshëm.

Ende nuk dihet qëllimi apo kapacitet e plota të këtyre dronëve të luftës por ato besohet se mund të qëndrojnë në ajër për kohë të mjaftueshme për të identifikuar objektivin e tyre dhe sulmin kamikaz ndaj tij./tch

Lexo edhe

Video

error: