Kina dyshon se era “shtyri” COVID-19 në vend nga Koreja Veriore

Kina dyshon se era “shtyri” COVID-19 në vend nga Koreja  Veriore

Autoritetet në qytetin kinez Dandong, i cili është në kufi me Korenë Veriore, kanë treguar se dyshojnë se era ka futur virusin COVID-19 në qytetin e tyre.

Sipas edicionit lokal pro-qeveritar të Global Times, Dandong aktualisht po përballet me një rritje të rasteve ditore të koronavirusit dhe qyteti kufitar mbylli herë pas here komplekset e apartamenteve në prill, raporton Bloomberg.

Sidoqoftë, zyrtarët e qytetit nuk ishin në gjendje të përcaktonin se si virusi hyri në qytet.


Një përgjigje e mundshme që ata dolën ishte se era mund ta kishte sjellë virusin nga shtëpitë e banorëve të Koresë së Veriut, e cila është e prekur nga epidemia.

Sipas burimeve lokale, regjimi i Kim Jong Un ka regjistruar më shumë se 4.2 milionë “raste me ethe”. Këto janë ndoshta raste të COVID-19 që vendi nuk mund t’i konfirmojë për shkak të mungesës së pajisjeve të testimit.

Në një njoftim në internet të lëshuar më 31 maj, autoritetet Dandong u kërkuan banorëve të mbanin dritaret e tyre të hapura për ajrosje dhe t’i mbyllin ato për ata që jetojnë përgjatë lumit kufitar Yalu kur fryn era jugore.

Aktualisht nuk ka asnjë provë shkencore që sugjeron se COVID-19 mund të përhapet në distanca të gjata nga ajri.

Lexo edhe

Video