Këto shtatë ushqime ndihmojnë kundër urthit

Këto shtatë ushqime ndihmojnë kundër urthit

Urthi është një simptomë e një sëmundjeje të sistemit tretës ose e një diete joadekuate që shoqërohet me djegie të pakëndshme.

Për fat të mirë ka lehtësim edhe për të dhe vjen në formën e këtyre ushqimeve.

1. Çaj xhenxhefili

Zieni një copë xhenxhefili të pastruar dhe të copëtuar (me madhësinë e gishtit të madh) në ujë, lëreni të qëndrojë për dhjetë minuta dhe më pas pini. Kjo pije është efektive kundër llojeve të ndryshme të inflamacioneve, dhe do të qetësojë urthin.

2. Banane

Nëse keni simptoma të urthit, hani një banane. Ajo përmban sasi minimale të acideve, duke mbrojtur dhe qetësuar stomakun e irrituar.

3. Qumësht bajame

Kjo alternativë e shëndetshme ndaj qumështit klasik të lopës ose dhisë ndihmon në neutralizimin e acideve të stomakut. Me qumësht bajame, përzieni smoothie-n në të cilin duhet të shtoni dredhëz, banane dhe spinaq.


4. Bollgur

Një stomak i irrituar pëlqen ushqimet e pasura me fibra dietike si bollguri. Filloni në mëngjes me një tas me bollgur që do t’ju japë energji dhe do të shuajë çdo dhimbje të mundshme.

5. Kopër

Hidhni dy lugë fara kopër në ujë të nxehtë. Lëreni të qëndrojë për gjysmë ore, rregulloni me mjaltë dhe pini. Nuk do të dini më për urthin.

6. Kefir dhe aloe vera

Përzieni një lugë gjelle lëng aloe vera me kefir dhe hajeni për mëngjes. Ky është një kombinim i mrekullueshëm që qetëson sistemin tretës, dhe përveç kësaj është mjaft i shijshëm.

7. Perime me gjethe jeshile

Është e vështirë të gabosh me perimet. Hani sa më shumë perime me gjethe jeshile si brokoli, shpargu, selino dhe lulelakra që janë të ulëta në acid dhe janë të mira në luftën kundër acideve.

Lexo edhe

Video