Këto alarme të lëkurës tregojnë për sëmundje të rrezikshme

Këto alarme të lëkurës tregojnë për sëmundje të rrezikshme

Skuqje, depozita, njolla, puçrra, ndryshime në nishane: lëkura jonë reagon në shumë mënyra ndaj toksinës në mjedis.

Nëse lëkura është “e shqetësuar”, kjo shpesh tregon se luhatjet hormonale, stresi i tepërt, dhe madje edhe ushqimi i shpejtë mund të jenë fajtorët për puçrrat dhe të ngjashme.

Irritimi i produkteve të kujdesit të lëkurës me shumë alkool ose parfum mund të shkaktojë gjithashtu reaksione alergjike në lëkurë veçanërisht të ndjeshme.

Por nëse lëkura e papastër dhe e skuqur është një gjendje e përhershme, mund të ketë një problem më të thellë shëndetësor pas saj, thotë dermatologu Joanna Gach nga spitali Spire Parkway në Angli.

Nëse shenjat e ekzemës, për shembull, zgjasin për disa ditë, këshillohet një vizitë te një dermatolog.

“Shpresoj se do të jetë diçka e padëmshme që mund të trajtohet me ilaçe”, thotë Gach. “Por shpesh ju nuk i ndjeni as sëmundjet më të rrezikshme sepse ato nuk shkaktojnë dhimbje. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të merrni seriozisht çdo shenjë “.

Sëmundja ndodh kur mëlçia nuk funksionon si duhet dhe nuk mund të filtrojë siç duhet toksinat nga trupi. Si rezultat, krijohet substanca bilirubin, e cila është përgjegjëse për ngjyrën e verdhë të lëkurës dhe lëkurën e bardhë rreth syve. Nëse është kështu, dermatologu do të urdhërojë disa analiza të urinës dhe gjakut për të përcaktuar se sa mirë funksionon mëlçia.

-Rrudhat në gji: Mjekët shpesh u kërkojnë grave që të ndiejnë gunga për të zbuluar kancerin e gjirit në një fazë të hershme. Sidoqoftë, edhe zhytjet e vogla ose rrudhat në gjoks mund të jenë tregues, sipas dermatologut. Por me vija të kuqe, të fryra ose lëkurë që duket si lëvore portokalli, kambanat e alarmit duhet të bien. Prandaj, një dermatolog këshillon çdo grua të vizitojë një dermatolog nëse këto ndryshime vazhdojnë për më shumë se tre javë dhe nëse historia e ekzemës ose psoriazës nuk dihet.

– Njollat ​​kafe rreth qafës: kjo mund të jetë një simptomë e diabetit e njohur gjithashtu si “Acanthosis nigricans”. Pacientët, kryesisht njerëz me mbipeshë, atëherë kanë zona më të errëta dhe të trasha të lëkurës rreth qafës, nën sqetulla ose në zonën e ijëve. Shumica gjithashtu ndihen të thatë dhe të ashpër në prekje.

– Skuqje në këmbë dhe në pjesën e poshtme të këmbëve: nëse shtoni simptoma të gripit dhe dhimbje barku, infeksioni i hepatitit C mund të fshihet pas tij. Virusi përhapet me gjak të kontaminuar dhe bën që jo vetëm lëkura të jetë shumë e dhimbshme, por edhe vjollcë dhe ulcera përreth kyçet e këmbëve. Hepatiti C nuk ndodh shpesh, por nëse lihet i pa trajtuar, ai mund të jetë edhe fatal, shpjegon Gach. Një test gjaku te mjeku i familjes duhet të japë një pasqyrë të qartë.


– gunga me luspa, të kuqërremta në nyjat e gishtave: mund të tregojnë atë që njihet si dermatomiozit. Është një sëmundje inflamatore e muskujve e shkaktuar nga një sistem imunitar tepër aktiv. Shpesh herë një tumor malinj shkakton një reagim të tepruar të trupit. Një shenjë tjetër e kësaj mund të jetë një skuqje e purpurt në qepallat e sipërme. Simptoma të tjera përfshijnë: humbje peshe të paqëllimshme, kollë, djersitje natën, rraskapitje dhe përgjumje.

– lëkura ngurtësohet: kjo shpesh shkaktohet nga një sëmundje autoimune e quajtur skleroderma. Këtu sistemi imunitar i trazuar sulmon indin nën lëkurë dhe rreth organeve të brendshme. Një sëmundje e rrallë shkakton forcim të lëkurës së duarve, këmbëve dhe fytyrës dhe humbje të elasticitetit.

– fryrje të verdha: ky është një tregues tjetër i diabetit. Për shkak se prek të gjithë trupin, lëkura preket gjithashtu. Nivelet shumë të larta të kolesterolit dhe rezistenca ndaj insulinës çojnë në faktin se lëkura, te të prekurit, formon akumulime të forta, të verdha dhe dylli.

– lëkurë shumë e thatë dhe me zbokth: kjo mund të tregojë një gjëndër tiroide jo aktive. Është e këshillueshme që të porosisni një test gjaku nga mjeku juaj i familjes dhe të plotësoni hormonet tiroide jo mjaft aktive.

– rrudhat e errëta në pëllëmbë: nëse ata që preken ndiejnë grip ose lodhje, dhe muskujt e tyre janë të dobët, kjo mund të jetë shenja e parë e insuficiencës së veshkave. Në raste veçanërisht të rënda, mund të ndodhin marramendje dhe ngërçe. Edhe pse sëmundja është jashtëzakonisht e rrallë, Gach arrin në përfundimin se nëse keni ndonjë simptomë, duhet të kontrolloni me mjekun tuaj.

Vëmendje e veçantë i kushtohet shenjave të pigmenteve, të njohura gjithashtu si shenja lindjeje ose nishane. Ata zakonisht janë të padëmshëm në vetvete, por në rrethana të caktuara mund të zhvillohen në një tumor malinj të lëkurës. Nëse nishani, i cili ka qenë i njëjtë prej vitesh, ndryshon ose shfaqen nishane të reja, këshillohet që t’ia tregoni atë një dermatologu.

Ju duhet të konsultoheni me një dermatolog menjëherë – pa vonesë – nëse:

– Moli ekzistues ndryshon madhësinë, formën ose ngjyrën

– Nishani fillon të kruhet ose të rrjedhë gjak.

Nëse vëreni anomali që ju bëjnë të ndiheni të pasigurt, duhet t’i tregoni mjekut – është më mirë t’i kontrolloni pa nevojë sesa shumë vonë.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: