Këta janë lojtarët që hoqën dorë nga realiteti për të ndjekur ëndrrat e tyre

Këta janë lojtarët që hoqën dorë nga realiteti për të ndjekur ëndrrat e tyre

Në një epokë ku lojtarët si Kylian Mbappe dhe Erling Haaland janë futur në lojën profesionale si adoleshentë, ata që lulëzojnë vonë në futboll po bëhen më të rrallë.

Nuk po flasim për yje të rinj që kanë kaluar vite në akademi dhe thjesht kanë marrë kohë për të gjetur këmbët e tyre në lojën e të rriturve. Nga lulëzimi i vonë, flitet në lidhje me tregimet e vërteta nga zero në hero. Ato që nuk kishin për qëllim t’ia dilnin, por ia dolën.

Futbolli i akademisë ka qenë gjithmonë një hap i madh përpara nga niveli bazë, kështu që kur një lojtar zgjidhet nga një nivel jo-profesional ose gjysmë-profesional dhe futet në lojën me kohë të plotë, ai duhet të jetë vërtet, shumë i mirë.

Futbolli është një karrierë mjaft e shkurtër siç është. Pra, të lini pas një jetë normale për t’u futur vonë në lojën profesionale, pa e ditur se në çfarë niveli mund të përfundoni duke luajtur, është një rrezik masiv që shumë nuk mund ta përballojnë.

Marrja e këtij rreziku nuk është as ofertë e zakonshme, me klubet që mbështeten kaq shumë në nënshkrimin e lojtarëve për tarifat dhe përdorimin e akademive të tyre. Duhet shumë për t’u treguar kaq vonë kur nuk je në botën e elitës së futbollit, dhe akoma më shumë që të ofrohet mundësia për të bërë hapin e madh.

Pra, në vlerësim për ata që me të vërtetë kanë kaluar nga zero në hero, duke hequr dorë nga vështirësitë e realitetit për të provuar të realizojnë një ëndërr, “GIVEMESPORT” ka përpiluar një listë të lojtarëve që kishin “punë normale” përpara se të bënin futbollistë.

Jamie Vardy – punonte si teknik i mbrojtëseve mjekësore – sulmues te Leicester City

Peter Schmeichel – punonte në fabrika tekstili dhe pastrues i shtëpive – portier te Manchester United


Chris Waddle – punonte si kontrollues ushqimi në fabrikë – mesfushor te Marseille

Iain Dowie – punonte në praktikë në pistë ajrore – futbollist te Luton Town

Miroslav Klose – punonte si riparues – golashënuesi rekord i Kombëtares së Gjermanisë

Stuart Pearce – punonte si elektricist – futbollist te Nottingham Forest

Rickie Lambert – punonte në një fabrikë panxhari – futbollist te Liverpooli

Charlie Austin – punonte si murator – futbollist te QPR

Junior Messias – punonte si shpërndarës i frigoriferëve – kampion i Serie A me Milanin

Carlos Bacca – punonte si asistent shofer – futbollist te Sevilla   

Lexo edhe

Video