Këta janë 10 lojtarët që dështuan nën urdhrat e Pep Guardiolës

Këta janë 10 lojtarët që dështuan nën urdhrat e Pep Guardiolës

Pep Guardiola do të mbetet gjithmonë si një nga figurat më me ndikim në historinë e futbollit, dhe ndoshta trajneri më i madh i lojës ndonjëherë për disa.

Një trajner që ka revolucionarizuar skuadrat kudo që ka qenë dhe padyshim që shkëlqimi i Guardiolës nuk mund të nënvlerësohet.

Ai e kupton lojën si shumë pak të tjerë dhe është shumë i aftë ta përkthejë këtë mirëkuptim në rezultate në fushë.

Duke filluar karrierën e tij si trajner me Barcelonën B në vitin 2007, ai i çoi ata në titullin e Tercera Division në sezonin e tij të parë dhe të vetëm në krye, përpara se t’i jepej puna në ekipin e parë një vit më vonë.

Ajo që pasoi ishte katër vite futboll revolucionar, duke e vendosur Barcelonën si klubin më dominues në botë me një stil të lojës së pasimeve që ishte mjaft i mirë për të shkatërruar çdo kundërshtar, dhe duke zhvilluar disa nga lojtarët më të mëdhenj për të luajtur lojën.

Që atëherë, ai ka shtuar në koleksionin e tij të trofeve dhe ka vazhduar më tej trashëgiminë e tij me Bayern Munich dhe aktualisht Manchester Cityn, ky këtë të fundit e ka bërë pjesë në skuadrat më të mira momentalisht në Evropë.

Por, në karrierën e tij të suksesshme, Guardiola ka arritur të bëjë edhe lojtarë të fortë, ndërsa disa prej tyre nuk e kishin këtë mundësi.

Lojtarë të ndryshëm dhe emrat të njohur kanë arritur të dështojnë nën urdhrat e trajnerit spanjoll, dhe “GiveMeSport” ka listuar 10 prej tyre që nuk kanë arritur të bindin me paraqitjet e tyre.

1.Claudio Bravo (Manchester City)


2.Mario Gotze (Bayern Munich)

3. Alexander Hleb (Barcelona)

4. Yaya Toure (Barcelona)

5. Martin Caceres (Barcelona)

6. Ferran Torres (Manchester City)

7. Nolito (Manchester City)

8. Zlatan Ibrahimovic (Barcelona)

9. Danilo (Manchester City)

10. Douglas Costa (Bayern Munich)

Lexo edhe

Video