Kështu do të duket sulmi i ri i Barcelonës pa Messin

Kështu do të duket sulmi i ri i Barcelonës pa Messin

Lionel Messi është në prag të largimit nga Barcelona, pas dorëzimit të kërkesës për transferim të martën e kaluar dhe mos paraqitjes në përgatitjet me klubin të hënën.

Ai aktualisht është kandidati më i mundshëm për të kaluar në Manchester City të cilët kanë fuqinë paguese dhe Pep Guardiola në stol i cili ka qenë në kushte të shkëlqyera me Messin që kur ata punuan për Barcelona.

Edhe pse La Liga njoftoi të dielën se klubi i interesuar duhet t’i paguajë Barcelonës 700 milionë euro kompensim për Messin, është e vështirë të pritet që klubi të mbajë legjendën e pakënaqur të klubit.

Në fund të fundit, tifozët dhe publiku janë në anën e Messit dhe fajësojnë presidentin Josep Mario Bartomeu dhe politikën e tij të klubit ekskluzivisht si arsyen që Messi dëshiron të largohet.

E gjithë kjo sigurisht i jep një dhimbje koke trajnerit të ri Ronald Koeman i cili duhet të ndërtojë një ekip për sezonin e ri pa lojtarin më të mirë.

Në një kohë kur opsioni i largimit të Messit nga Barcelona është më i mundshëm se kurrë, shumë media kanë filluar të merren me paraqitjen e formacionit fillestar të ekipit nga Camp Nou pa numrin legjendar 10.

Shumica e mediave në formacionin fillestar parashikojnë maksimalisht dy përforcime

Më e afërta me realitetin është gazeta spanjolle ‘AS’. Në formacionin 4-3-3, gjermani i padiskutueshëm është Marc Andre Ter Stegen, ndërsa mbrojtja përbëhet nga mbrojtësit Nelson Semedo dhe Jordi Alba dhe pengesat Gerard Pique dhe Samuel Umtiti.


Sidoqoftë, Umtiti nuk luajti sezonin e kaluar dhe ai nuk u testua për koronavirus, gjë që nxiti histori në lidhje me largimin e tij nga klubi. Pozicioni i Umtiti u mbajt në mënyrë të vendosur nga Clement Lenglet sezonin e kaluar.

Ivan Rakitiq, i cili ndoshta do të kthehet në Sevilla, është gjithashtu afër largimit nga klubi. Ai është gjithashtu në formacionin fillestar të ‘AS’, por në vend të kësaj të sapoardhurit Miralem Pjaniq duhet të mbajë shoqërinë e Busquets dhe De Jong.

Ka më pak të panjohura në sulm. Philippe Coutinho është në formë huazimi te Bayern dhe ai tregoi se ka një vend për të në formacionin startues, dhe kur ai  është i dëmtuar, aty është edhe Ousmane Dembele i cili po rikuperohet nga lëndimi për një kohë të gjatë.

Në krye të sulmit do të jetë Antoine Griezmann rreth të cilit Ronald Koeman synon të ndërtojë sulmin dhe tashmë i ka ofruar atij numrin shtatë në fanellë.

Ky formacion është më realist nëse Barcelona nuk sjell askënd më dhe nëse ata shesin vetëm Luis Suarez. Sidoqoftë, sipas mediave, lista për shitje përfshin gjithashtu Gerard Pique, Sergio Busquets, Sergi Roberto, Jordi Alba dhe Ivan Rakitiq, dhe Barcelona nuk do të krijojë probleme për Arthur Vidal, Junior Firp, Samuel Umtiti dhe Jean-Clair Todibou nëse për ata vjen oferta e duhur.

Kjo është arsyeja pse mbrojtësi i majtë Jose Gaya dhe ndaluesi i Manchester Cityt Eric Garcia janë në ekipin e parë të Barcelonës, i cili do të zëvendësonte Pique dhe Alba. Në mesfushë, në vend të Busquets, duhet të luajë Georginio Wijnaldum, të cilin ‘Guardian’ e ka lidhur me Barcelona në një paketë me Memphis Depay.

Lautaro Martinez imponon veten si i sapoardhuri më i mundshëm në sulm. Së bashku me Dembele dhe Griezmann në sulm, Lautaro Martinez i Interit, të cilin FourFourTwo e lidh me Barcelonën, duhet të luajë në vend të Coutinho. Sidoqoftë, nëse Messi shkon në Manchester City, bashkatdhetari i tij Lautaro mund të shkojë në të njëjtin drejtim.

Më e pabesueshmja duket se është vendosja e gazetës britanike ‘Sun’, e cila e vendosi Barcelonën në një formacion 4-4-2 sezonin e ardhshëm. Ter Stegen është në portë, Alba, Garcia, Pique dhe Semedo në mbrojtje, De Jong dhe Pjaniq në mes të mesfushës, dhe Donny Van de Beek nga Ajax është në të majtë dhe Sergi Roberto është në të djathtë.

Van de Beek është afër transferimit në Manchester United, ndërsa Sergi Roberto është jashtë konkurrencës. ‘Sun’ vendosi Griezmann dhe Lautar në krye të sulmit, i cili duket se është përforcimi më i mundshëm i ri i Barcelonës.

Lexo edhe

Video