Këshilltari i Zelenskyt zbulon se deri në 13,000 ukrainas janë vrarë në luftë

Këshilltari i Zelenskyt zbulon se deri në 13,000 ukrainas janë vrarë në luftë

Deri në 13,000 ushtarë ukrainas janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus, tha një zyrtar i lartë ukrainas.

Mykhailo Podolyak, një këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, tha se midis 10,000 dhe 13,000 trupa kishin vdekur, shkruan BBC.

As Ukraina dhe as Rusia nuk priren të nxjerrin shifra për viktimat dhe komentet e Podolyak nuk janë konfirmuar nga ushtria ukrainase.


Në qershor ai tha se midis 100 dhe 200 ushtarë ukrainas po vdisnin çdo ditë.

Muajin e kaluar, gjenerali më i lartë amerikan, Mark Milley, tha se rreth 100,000 ushtarë rusë dhe 100,000 ukrainas ishin vrarë ose plagosur që nga fillimi i luftës.

Në një fjalim të mërkurën, kryetarja e Komisionit të BE-së Ursula Von der Leyen tha se 100,000 trupa ukrainase ishin vrarë. Megjithatë, një zëdhënës i Komisionit të BE-së më vonë sqaroi se ky ishte një gabim, dhe shifra i referohej të vrarëve dhe të plagosurve.

Lexo edhe

Video