Kardiologët tregojnë një zakon që forcon zemrën

Kardiologët tregojnë një zakon që forcon zemrën

Nëse mjeku juaj ju ka këshilluar të punoni për të ulur presionin e gjakut ose për të përmirësuar shëndetin tuaj kardiovaskular, mund të mos dini se ku të filloni. Nuk është e lehtë të heqim qafe zakonet që i kemi praktikuar prej vitesh pa u menduar.

Lajmi inkurajues është se 90 për qind e sëmundjeve të zemrës mund të parandalohen me dietë dhe një mënyrë jetese të shëndetshme. Kardiologu  Kaustubh Dabhadkar thotë se çelësi për një zemër të shëndetshme është futja e menduar dhe graduale e ndryshimeve afatgjata.

“Është më efektive sesa të përpiqesh të ndryshosh papritur të gjithë menynë apo stilin e jetës. Ekziston një ndryshim që mund të bëjë një ndryshim të madh dhe të ndikojë pozitivisht në shëndetin e zemrës, dhe ne gjithmonë ua rekomandojmë atë fillimisht njerëzve. Gatuani më shumë”, tha kardiologu.

Mjeku pohon se gatimi ka një ndikim të tillë sepse zvogëlon sasinë e ushqimit të përpunuar që zakonisht hamë. Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, 70 për qind e natriumit të konsumuar vjen nga ushqimet e përpunuara ose vaktet e ngrëna jashtë shtëpisë.


Kjo është thelbësore sepse një dietë e lartë me natrium lidhet drejtpërdrejt me presionin e lartë të gjakut dhe shëndetin e dobët kardiovaskular.

Kur gatuani vetë, mund të kontrolloni të gjithë përbërësit e përdorur, jo vetëm kripën, por edhe karbohidratet e rafinuara, sheqerin dhe yndyrat e ngopura.

“Një dietë e pasur me kalori, veçanërisht yndyra të ngopura, yndyra trans dhe karbohidrate të rafinuara, rrit nivelin e yndyrave të këqija në trup dhe nivelin e insulinës. Kjo rrit edhe depozitimin e kolesterolit në arterie, gjë që çon në ngurtësimin e arterieve dhe formimin e pllakave në to”, shpjegoi doktori.

Sipas tij, ushqimet më të këqija për shëndetin e zemrës janë patatinat, akullorja dhe pijet me sheqer.

Kur gatuani vaktet në shtëpi, përqendrohuni te ushqimet që janë një burim i mirë i fibrave dhe yndyrave të pangopura dhe që kanë indeks të ulët glicemik. Për shëndetin e zemrës është e dobishme të ushtroheni, të zvogëloni nivelin e stresit, të flini mjaftueshëm dhe të mbani kontakte sociale.

Lexo edhe

Video