Kafeja ndikon në jetën seksuale – vetëm një filxhan bën një ndryshim të madh

Kafeja ndikon në jetën seksuale – vetëm një filxhan bën një ndryshim të madh

Kafeja është një pije me të cilën shumë njerëz e fillojnë mëngjesin – na zgjon, ndikon në disponimin tonë dhe shpesh është një justifikim për dashurinë, familjen dhe takimet e tjera. Ja pse kemi nevojë për kafe dhe si lidhet me seksin.

Nëse jeni adhurues të kafesë, nuk keni nevojë për arsye shtesë për të shijuar një ose më shumë gota me këtë pije të mrekullueshme çdo ditë.

Kafeja është e lidhur me dëshirën për seks dhe megjithëse nuk është kurë për epshin e ulët, një filxhan para seksit mund të bëjë diferencën.

“Duhen 15 minuta deri në 2 orë për të parë reagimin e kafesë ndaj trupit. Prandaj, koha është një element i rëndësishëm ”, shpjegon seksologia dhe nutricionistja Satori Madrone.

Sipas hulumtimit të kryer në Universitetin e Teksasit në 2010, kafeina mund të ndikojë në nivelin e zgjimit. Ndërsa rrjedha e gjakut dhe pulsi rriten, rriten ndryshimet në zonën gjenitale. Sidoqoftë, seksi nuk është vetëm çështje humori fizik, por edhe mendor.

Mosfunksionimi erektil zvogëlohet

I njëjti hulumtim tregoi se 2-3 filxhanë kafe në ditë ndihmojnë në zvogëlimin e problemeve të meshkujve, ndërsa rrisin testosteronin.


Zvogëlon stresin

Nëse pini kafe në moderim, mund të zvogëloni efektet negative të stresit afatgjatë.

Kjo, nga ana tjetër, do të thotë që kafeja ju ndihmon të relaksoheni dhe të shijoni seksin shumë më tepër.

Kafeja përmirëson performancën sportive

Një studim i vitit 2017 zbuloi se çiklistët që konsumuan kafeinë para garës kishin rezultate më të mira se ata që pinin vetëm ujë.

Zvogëlon lodhjen dhe rrit aftësinë për t’u përqendruar dhe për t’i kushtuar vëmendje.

Seksi nuk është një sport fitues i medaljeve, por kërkon qëndrueshmëri fizike.

Lexo edhe

Video

error: