Juventusi merr vendim edhe për të ardhmen e Allegrit

Juventusi merr vendim edhe për të ardhmen e Allegrit

Massimiliano Allegri do të vazhdojë të jetë trajneri i Juventusit, të paktën deri në fund të sezonit pasi të gjithë anëtarët e bordit dhanë dorëheqjen të hënën.

Dje ishte një mbrëmje plot ngjarje në Torino dhe shumë ditë të tjera kaotike do të vijnë pasi anëtarët e bordit të Juventusit, përfshirë presidentin Andrea Agnelli, kanë dhënë dorëheqje pas akuzave për rritjen e vlerave të transfertave, por më e rëndësishmja, fshehjen e pagesave për futbollistët dhe anëtarët e stafit të tyre gjatë pandemisë COVID. .

Sipas “Calciomercato.com”, pronarët e Juventusit i kanë kërkuar Allegrit dhe drejtorit sportiv Federico Cherubini të qëndrojnë në rolet e tyre deri në fund të sezonit, përcjellë KosovaPress.


Allegri nënshkroi një marrëveshje me vlerë shtatë milionë euro në vit në vitin 2021 dhe kontrata e tij aktuale skadon në vitin 2025. Agnelli, një mik i ngushtë i trajnerit, dëshironte fort rikthimin e tij. Ish-presidenti që vazhdoi të mbronte Allegrin edhe kur “Bianconerët” u përballën me eliminimin nga Liga e Kampionëve në tetor dhe shumica e tifozëve kërkuan shkarkimin e tij.

Sipas raportit, Allegri ka shprehur dyshime në nivel njerëzor pasi u informua se anëtarët e bordit do të jepnin dorëheqje, por pranoi të qëndronte në krye të klubit paktën deri në fund të sezonit.

Allegri kishte pasur një takim operativ transferimi me Cherubini të hënën në mëngjes, duke diskutuar strategjitë e Juventusit për janarin, por pas disa orësh, gjithçka u rrëzua me Agnelli dhe nëntë anëtarë të tjerë të bordit që dhanë dorëheqje.

Lexo edhe

Video