Ju lutem gjeni burrin tim, thotë ndër lot gruaja e gazetarit të humbur britanik

Ju lutem gjeni burrin tim, thotë ndër lot gruaja e gazetarit të humbur britanik

Gruaja e një gazetari britanik që u zhduk në Amazonën braziliane u ka kërkuar autoriteteve të vendit të bëjnë më shumë për të gjetur “dashurinë e jetës sime”.

Dom Phillips, 57-vjeç, u zhduk në një pjesë të largët të Amazonës të dielën së bashku me ekspertin indigjen brazilian Bruno Araújo Pereira.

Në një video të përlotur, Alessandra Sampaio tha se ajo kishte ende “një shpresë të vogël” për t’i gjetur ata.

“Dua t’i bëj një apel qeverisë që të intensifikojë kërkimin. Kemi ende pak shpresa për t’i gjetur. Edhe nëse nuk e gjej të gjallë dashurinë e jetës sime, ju lutemi gjeni,” tha ajo duke u mbytur nga lotët.

Policia braziliane ka intervistuar të paktën katër dëshmitarë që besohet se ishin ndër të fundit që kishin parë gazetarin dhe ekspertin vendas në Luginën e Javarit.

Autoritetet thonë se Pereira kishte marrë së fundmi një letër kërcënuese nga një peshkatar vendas, të cilin policia tani po përpiqej ta gjente.

Phillips ka jetuar në Brazil për më shumë se një dekadë. Ai është një bashkëpunëtor për një kohë të gjatë në gazetën Guardian, si dhe botime të tjera si Financial Times dhe Washington Post.

Ai ka shkruar gjerësisht për kërcënimet me të cilat përballet Amazona, duke përfshirë mënyrën se si blegtoria po nxit një krizë mjedisore dhe se si minatorët e paligjshëm të arit shkelin territorin indigjen.


Gazetari veteran kishte qenë duke hulumtuar një libër kur u zhduk. Pereira, 41 vjeç, është ekspert i fiseve të izoluara në Amazona dhe aktualisht është në pushim nga posti i tij në agjencinë qeveritare për çështjet indigjene Funai.

Rajoni i madh, i cili kufizohet me Perunë, është shtëpia e rreth 6.300 njerëzve indigjenë nga më shumë se 20 grupe dhe kërcënohet nga minatorët e paligjshëm, gjuetarët, prerësit dhe bandat që prodhojnë koka.

Phillips, i cili është i vendosur në qytetin verilindor të Salvadorit, e kishte shoqëruar më parë Pereira në Luginën Javari në 2018 për një histori në Guardian.

Dy grupe të të drejtave indigjene dhanë alarmin për zhdukjen e burrave të hënën.

Burrat kishin udhëtuar me varkë në Luginën e Javarit për të intervistuar anëtarët e një roje indigjene, thanë grupet në një deklaratë.

Grupet e të drejtave thanë se burrat mbërritën në orën 06:00 me kohën lokale dhe u nisën më pas drejt Atalaia do Norte, një udhëtim që zgjat rreth dy orë.

Kur ata nuk arritën, grupi i të drejtave Univaja dërgoi një grup kërkimi rreth orës 14:00, por nuk gjeti asnjë gjurmë.

Të fundit që i panë ishin banorët e Sao Gabriel, një komunitet poshtë lumit nga Sao Rafael, të cilët panë varkën e tyre duke kaluar, thuhet në deklaratë, raporton BBC.

Lexo edhe

Video

Komentet janë të mbyllura.