Joanikije përurohet si i pari i kishës serbe në Mal të Zi, Policia përdori gaz lotsjellës ndaj protestuesve

Joanikije përurohet si i pari i kishës serbe në Mal të Zi, Policia përdori gaz lotsjellës ndaj protestuesve

Mitropoliti Joanikije u përurua të dielën si kreu i ri i degës malazeze të Kishës Ortodokse Serbe në një Manastir në Cetinje pavarësisht kundërshtimeve.

Mitropoliti Joanikije dhe Patriarku i kishës Porfirie kishin mbërritur për inaugurimin me helikopter mes masave të rrepta të sigurisë.


Ceremonia e mbajtur në ish-kryeqytetin e Malit të Zi, megjithatë zemëroi kundërshtarët e kishës serbe. Policia përdori gaz lotsjellës kundër protestuesve që qëlluan me armë në ajër dhe hodhën shishe dhe gurë në Cetinje përpara ceremonisë të së dielës.

Raportet e policisë dhe mediave thanë se të paktën shtatë policë dhe disa protestues u plagosën në përleshje, ndërsa të paktën 14 persona u arrestuan.

Lexo edhe

Video

error: