Java e parë e pranverës me borë dhe shi

Java e parë e pranverës me borë dhe shi

Java e parë e pranverës do të fillojë me kushte tjera meteorologjike.

Si pasojë e masave të ajrit me origjinë nga veriu i kontinentit do të kemi rënie në fushat termike.


Do të ketë edhe reshje kohë pas kohe të shiut dhe borës. Deri në mesin e javës minimalet do të shënojnë vlera negative, ndërsa nga dita e enjte parashihet të ketë ngritje të lehta të temperaturave maksimale.

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -4 deri në 2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 3-12 gradë Celsius.

Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja me shpejtësi 1-12m/s, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: