Japonia planifikon të rrisë shpenzimet ushtarake

Japonia planifikon të rrisë shpenzimet ushtarake

Japonia po mendon të rrisë numrin e njësive të saj të mbrojtjes gjatë dekadës së ardhshme, me një rritje shoqëruese të shpenzimeve, sipas një projekt-plani të raportuar nga mediat lokale.

“Japonia po konsideron pothuajse trefishimin e numrit të njësive në Forcat e saj të Vetëmbrojtjes të pajisura me aftësi përgjimi raketash balistike në ishujt e largët jugperëndimor të vendit deri në fund të vitit fiskal 2031,” raportoi të hënën Kyodo News me bazë në Tokio. Gjashtë nga shtatë njësitë që do të përmirësohen do të vendosen në provincën jugore të Okinawa dhe një do të vendoset në ishullin Amami-Oshima në provincën jugperëndimore të Kagoshima. Një total prej 14 njësive tokë-ajër në të gjithë Japoninë do të kenë aftësinë për të kapur raketa, thuhej në draft plan.

Tokio gjithashtu mund të përditësojë udhëzimet e Programit të Mbrojtjes Kombëtare, një politikë 10-vjeçare e ngritjes së mbrojtjes, e cila është caktuar të përditësohet deri në fund të vitit.


Ndërkohë, qeveria e udhëhequr nga kryeministri Fumio Kishida pritet të rrisë shpenzimet e mbrojtjes së Japonisë deri në 43 trilion jen (318 miliardë dollarë) nga viti fiskal 2023 në vitin fiskal 2027.

Kjo do të ishte një rritje mbi 50% nga plani aktual i shpenzimeve pesë-vjeçar, thanë të hënën disa ministra të kabinetit.

Ky zhvillim vjen pasi fërkimi midis SHBA-së, aleatëve të saj dhe Kinës ka parë një rritje kohët e fundit në rajon pasi Uashingtoni udhëheq Quad – një aleancë e lirshme sigurie që përfshin gjithashtu Japoninë, Australinë dhe Indinë – në rajonin më të gjerë për të frenuar zgjerimin e Pekinit. ndikimi ushtarak dhe ekonomik./AA/

Lexo edhe

Video