Japonia pezullon 1.6 milionë doza vaksina Moderna pas raporteve të kontaminimit

Japonia pezullon 1.6 milionë doza vaksina Moderna pas raporteve të kontaminimit

Japonia pezulloi përdorimin e 1.63 milion dozave të vaksinës antiCOVID-19 të Moderna të enjten, më shumë se një javë pasi shpërndarësi vendas mori raporte për ndotës në disa shishe.

Si Japonia ashtu edhe Moderna thanë se asnjë çështje sigurie ose efikasiteti nuk ishte identifikuar dhe pezullimi ishte vetëm një masë paraprake. Por masa bëri që disa kompani japoneze të anulojnë vaksinimet e punëtorëve të planifikuara për të enjten.

“Moderna konfirmon se është njoftuar për rastet e grimcave që shihen në shishet e produktit të ilaçit të vaksinës së saj COVID-19,” tha prodhuesi i vaksinave amerikane në një deklaratë.


“Kompania po heton raportet dhe mbetet e angazhuar për të punuar shpejt me partnerin e saj, Takeda dhe rregullatorët për të adresuar këtë,” shtoi ajo, duke iu referuar Takeda Pharmaceutical (4502.T) japoneze, e cila shpërndan vaksinën në vend.

Një zyrtar i Ministrisë së Shëndetësisë tha se Takeda së pari mësoi për shishet e kontaminuara më 16 gusht dhe e raportoi çështjen në qeveri të mërkurën. Vonesa ishte sepse Takeda kishte nevojë për kohë për të mbledhur informacion se cilat shishe u prekën dhe ku ishin në vend, tha zyrtari.

Moderna tha se kontaminimi mund të jetë për shkak të një çështje prodhimi në një nga linjat e prodhimit të kontraktuara në Spanjë.

Japonia po lufton me valën e saj më të keqe të infeksioneve, të nxitur nga varianti delta, me infeksione të reja ditore që tejkalojnë 25.000 këtë muaj për herë të parë. Ajo ka vaksinuar 54% të popullsisë së saj me të paktën një dozë dhe ka vaksinuar plotësisht 43%, sipas një gjurmuesi të vaksinave të Reuters.

Lexo edhe

Video