Japonia dërgoi Francën në shtëpi me katër gola në rrjetë

Japonia dërgoi Francën në shtëpi me katër gola në rrjetë

Megjithëse janë ndër 10 ekipet kombëtare më të mira në botë, ata nuk arritën të sigurojnë një vend në çerekfinale të turneut të futbollit në Tokio.

Çerekfinalet e turneut të futbollit në Lojërat Olimpike në Tokio mbetën pa ekipet kombëtare të Argjentinës, Francës dhe Gjermanisë, të cilat përfunduan garën në grupe në vendin e tretë në grupet e tyre.

Gjermanët humbën finalen ndaj Brazilit në Lojërat në Rio de Janeiro, dhe në Tokio ata mbetën pa vend në fazën e nokautit, duke përfunduar garën në Grupin D në vendin e tretë.

Në raundin e fundit, ata kishin nevojë për një fitore kundër Bregut të Fildishtë, por loja përfundoi 1:1. Kështu, Bregu i Fildishtë fitoi vendin e dytë me pesë pikë, dhe Gjermania mbeti në vendin e tretë me katër. Brazili fitoi vendin e parë me shtatë pikë, të cilat i arritën me një fitore 3:1 kundër Arabisë Saudite.


Në raundin e fundit, Franca pësoi një humbje bindëse 0: 4 nga skuadra vendase, e cila ishte e vetmja që përfundoi garën në grupe me një efekt maksimal prej nëntë pikësh. Meksika përfundoi e dyta në Grupin A me gjashtë pikë, pas një fitoreje 3:0 ndaj Afrikës së Jugut.

Argjentinasit kishin nevojë për një fitore ndaj Spanjës në Grupin C, ndërsa Egjipti mundi Australinë 2:0. Egjiptianët u çuan në çerekfinale nga Hamdy me një gol në minutën e 85 -të.

Kështu, Egjipti arriti katër pikë dhe një gol diferencë prej 2: 1. Fituesit dy herë olimpikë nga Athina në vitin 2004 dhe Pekini në vitin 2008 përfunduan garën në vendin e tretë me të njëjtin numër pikësh dhe një diferencë gola 2:3. Spanja fitoi vendin e parë me pesë pikë.

Në Grupin B, Koreja e Jugut fitoi vendin e parë me gjashtë pikë, duke mposhtur Hondurasin 6:0. Zelanda e Re luajti 0: 0 kundër Rumanisë dhe kështu, në sajë të një diference më të mirë, fitoi vendin e dytë.

Ndeshjet çerekfinale janë planifikuar për të shtunën, 31 korrik dhe do të takohen: Spanjë – Bregu i Fildishtë (10.00 Koha e Evropës Qendrore), Japonia – Zelanda e Re (11.00), Brazili – Egjipti (12.00) dhe Koreja e Jugut – Meksika (13.00).

Lexo edhe

Video