Japoni: Gruaja e dënuar me vdekje u mbyt nga ushqimi

Japoni: Gruaja e dënuar me vdekje u mbyt nga ushqimi

E dënuara me vdekje Miyuki Ueta (39), e cila ishte në pritje të ekzekutimit pasi u dënua për vrasjen e dy burrave në prefekturën perëndimore të Totori në vitin 2009, vdiq pasi u mbyt nga një copë ushqim, njoftoi sot Ministria e Drejtësisë.

Ueta ishte në burg në Hiroshima dhe shkaku i vdekjes u konfirmua nga mjeku që kreu autopsinë, shtoi ministria, raporton agjencia Kyodo.

Ueta, një ish-punonjës bari, u dënua se e drogoi një shofer kamioni dhe mbytje në det në vitin 2009, dhe më pas drogoi dhe mbyti pronarin e një dyqani elektronik në lumë në tetor të po atij viti.


Dënimi i saj me vdekje u la në fuqi në 2017.

Pas vdekjes së Ueta-s, ka ende 105 të burgosur në pritje të ekzekutimit, njoftoi ministria.

Në vitin 2022, ndodhi një ekzekutim – në korrik, Tomohiro Kato u ekzekutua për vrasjen e shtatë dhe plagosjen e 10 personave gjatë një tërbimi me makinë në distriktin Akihabara në vitin 2008.

Lexo edhe

Video