Ja si duket një grua që ngre pesha në mënyrë profesionale në moshën 100 -vjeçare

Se vitet janë vetëm një numër dhe se nuk është kurrë vonë për të arritur qëllimet e reja është shembulli më i mirë i Edith Murway-Train, e cila festoi 100-vjetorin e saj këtë vit.

Gjyshja gazmore hyri në Librin e Rekordeve Guinness si gruaja më e vjetër e përfshirë në peshëngritje.

Nëse dikush do të na jepte detyrën për të humbur një peshë prej 68 kilogramësh, jo të gjithë do të kishim sukses, pavarësisht sa të rinj ishim. Por një detyrë e tillë nuk është problem për 100-vjeçaren Edith Murway-Train. Edith është një stërgjyshe, një ish-balerinë dhe zyrtarisht gruaja më e vjetër e përfshirë në peshëngritje.

“Edith ngre pesha 68 kilogramë, dhe ajo e bën atë me hijeshi sa që e lë audiencën pa frymë”, thuhet në një deklaratë nga Libri i Rekordeve Guinness në të cilën ajo është e shënuar si gruaja më e vjetër që ka vazhduar të konkurrojë në peshëngritje. Edhe pse Edith ka qenë gjithmonë një adhuruese e stërvitjes dhe një mësuese vallëzimi, ajo pranon se shoku i saj mezi e bëri atë të shkonte në palestër.


“Kur erdha për herë të parë në palestër doja të shkoja në shtëpi sa më shpejt që të ishte e mundur, por kur pashë gra të tjera që stërviteshin, vendosa të ngre vetë disa pesha,” tha Edith, e cila u bë anëtare e palestrës kur mbushi 91-vjeç.

“Pasi shkova në stërvitje rregullisht, peshëngritja bëhej gjithnjë e më argëtuese. Unë shpejt e sfidova veten të përparoja pak nga pak çdo herë dhe përfundimisht u bëra pjesë e ekipit,” tha ajo, duke shtuar se trajneri Bill dhe shoku Carmen e ndihmojnë me stërvitjet e saj. 

“Gjithçka që është e vështirë e bën Edith edhe më të vendosur. Kur e pashë të ngrinte peshat me lehtësi, ajo dukej sikur po ngrinte një çantë,” komentoi Carmen.

Edith ka fituar medalje dhe trofe të shumtë për ekipin e saj, dhe pranon se ka kaq shumë prej tyre sot saqë nuk ka më vend në raft.

100-vjeçares gazmore iu desh të pushonte nga stërvitja për shkak të pandemisë, por tani është kthyer në palestër ku po përgatitet për garën në nëntor të këtij viti. Ajo shton se mezi pret të fitojë medalje të reja për ekipin e saj.

Lexo edhe

Video