Ja se si ta bëni kafenë tuaj më të shëndetshme

Ja se si ta bëni kafenë tuaj më të shëndetshme

Kafeja ka qenë prej kohësh jo vetëm një ritual dhe pije e preferuar e mëngjesit, por ajo na shoqëron me besnikëri gjatë gjithë ditës.

Ajo i mban disa zgjuar, i jep pak energji dhe ekspertët bien dakord se është kaq i mirë për shëndetin tonë, nëse jemi të kujdesshëm se si e pimë. Suplementet janë ato që e bëjnë atë jo të shëndetshëm. Ja çfarë duhet të keni kujdes:

Shmangni sheqernat dhe ëmbëltuesit

Varianti më i shëndetshëm i pijes suaj të preferuar është ai pa sheqer. Dhe nëse vërtet duhet ta ëmbëlsoni me diçka, atëherë zgjidhni sheqerin e luleve të kokosit, shurupin agave. Mundohuni të zvogëloni gradualisht ëmbëlsinë e kafesë tuaj në mënyrë që përfundimisht të mësoheni ta pini atë pa shtuar ëmbëlsues. Sheqeri është shtesa më e pashëndetshme e kafesë, pasi është përbërësi më i keq në dietën moderne. Ajo është e lidhur me një sërë sëmundjesh dhe gjendjesh. Kafeja pa sheqer është më e shëndetshme që mund të pini.

Shtesa


Përveç sheqerit, do të ishte mirë të shmangni shtimin e qumështit në kafe. Dhe nëse nuk mund të bëni pa qumësht në filxhanin tuaj, përpiquni të gjeni një variant më të shëndetshëm, si qumështi i bajames, tërshërës ose sojës.

Mund ta pasuroni pijen tuaj të preferuar në disa mënyra të tjera, shtoni pak ekstrakt vanilje ose shtoni pak kanellë. Një fjalë e mirë është edhe pluhuri i kolagjenit, i cili i përballon temperaturat e larta, mbështet funksionet e trurit, ul kolesterolin dhe përshpejton metabolizmin.

Jo në stomak bosh

Hulumtimet kanë treguar se pirja e kafesë me stomakun bosh është e dëmshme për trupin. Ka një rënie të sheqerit në gjak, duke ulur energjinë dhe duke rritur dëshirën për ëmbëlsirat. Shumica e njerëzve e nisin ditën duke marrë kafen e mëngjesit dhe kjo mund të jetë arsyeja e lodhjes që ju pushton më pas.

Mundohuni ta ndryshoni këtë zakon, andaj sigurohuni që të hani diçka para se të filloni të pini kafe, trupi juaj do t’ju jetë mirënjohës.

Lexo edhe

Video

error: