Ja kur zhvillohet ndeshja mes Golde Egle Yllit dhe Benfikës

Ja kur zhvillohet ndeshja mes Golde Egle Yllit dhe Benfikës

Kampioni i Kosovës, Golden Eagle Ylli ka mësuar fatin e tij në kualifikimet e FIBA Basketball Champions League.

Therandasit do të përballen me Benficën e Portugalisë.

Ylli është kampion i Kosovës, ku në finale të “Play-off”-it mundi Trepçën dhe siguroi pjesëmarrjen për këtë ligë shumë cilësore evropiane, ndërsa kjo do të jetë paraqitja e parë në garat evropiane.


Çerekfinalet kualifikuese do të zhvillohen më 21 shtator, gjysmëfinalet më 23 shtator, kurse finalet më 25 shtator.

Fituesi i ndeshjes Golden Eagle Ylli-Benfica do të ndeshet me skuadrën qipriote, Keravnos. Ndërsa fituesi i gjysmëfinales Ylli/Benfica – Keravnos do të luajë në finalen kualifikuese me fituesin e gjysmëfinales Budivelnyk/Norrkoping – Bamberg.

Katër skuadrat nga kjo fazë do t’i bashkohet 28 skuadrave për të formuar kështu 32 skuadrat që do të garojnë në edicionin e ri të kësaj gare.

Lexo edhe

Video