Ja çfarë do të ndodhë me mëlçinë tuaj kur të ndaloni së piri alkool

Ja çfarë do të ndodhë me mëlçinë tuaj kur të ndaloni së piri alkool

Nuk është sekret që alkooli ndikon në shëndetin e mëlçisë. Pavarësisht kësaj, Instituti Kombëtar për Abuzimin me Alkoolin dhe Alkoolizmin (NIAAA) vëren se konsumimi i alkoolit në Shtetet e Bashkuara është një nga problemet më të mëdha.

Sipas Anketës Kombëtare për Përdorimin dhe Shëndetin e Barnave 2019 (NSDUH), “14.5 milionë (pothuajse 15 milionë) njerëz të moshës 12 vjeç e lart (5.3% e kësaj grup-moshe) kishin një çrregullim të varësisë nga alkooli (AUD), shkruan The Healthy.

“Ne priremi t’i injorojmë nevojat e mëlçisë sonë, sepse edhe pse mund të ndjeni rrahjen e zemrës, frymëmarrjen e mushkërive dhe stomakun tuaj të gjëmuar, ju në fakt nuk keni një lidhje shqisore me atë që mëlçia juaj po bën. Shumica e toksinës (përfshirë alkoolin) absorbohen në zorrët tuaja dhe kalojnë përmes mëlçisë për t’u përpunuar përpara se të shpërndahen në pjesën tjetër të trupit,” thotë mjeku Adam Scioli.

Me sezonin e festave të festave dhe një janar dëshpërues afër qoshes, ka kuptim të mendoni për efektin e alkoolit në trupin tuaj, shëndetin tuaj mendor, punën dhe marrëdhëniet tuaja.

“Pothuajse dy të tretat e mëlçisë pothuajse mund të shkatërrohen dhe organi do të jetë në gjendje të rindërtojë veten”, shpjegon J. Wes Ulm, një mjek amerikan, studiues mjekësor dhe ekspert në bioinformatikë. “Kjo ofron disa lajme të mira për alkoolistët dhe të tjerët me sëmundje kronike të mëlçisë,” shtoi ai.

Nëse jeni duke u prirë më shumë drejt një stili jetese të shëndetshëm dhe pijeve joalkoolike, nëse jeni duke kërkuar të reduktoni alkoolin apo thjesht jeni kurioz për efektet e lënies së duhanit, atëherë është e rëndësishme të mësoni se çfarë ndodh me mëlçinë tuaj kur pini – dhe kur ndaloni.

Mëlçia do të rigjenerohet

Alkooli mund të shkaktojë shkallë të ndryshme të dëmtimit të mëlçisë në varësi të sasisë së konsumuar, si dhe ndikimit të kushteve të tjera mjekësore që një person mund të ketë në shëndetin e mëlçisë.

“Llojet e dëmtimeve që mund të shkaktojë alkooli variojnë nga mëlçia e dhjamosur ose steatoza te inflamacioni i mëlçisë, hepatiti deri te cikatricet apo cirroza”, shpjegon Lamia Haque, një specialiste e varësisë në spitalin Yale New Haven.

“Për shkak se sëmundja e mëlçisë mund të jetë e heshtur në fazat e saj të hershme, ndonjëherë mund të befasojë pacientët nëse shfaqet një anomali në punën e tyre të gjakut”, thotë Haque.

Kur një person ndalon së piri alkool, dëmtimi i mëlçisë shpesh përmirësohet. Nëse lëndimi është i lehtë, mund të kthehet plotësisht, dhe nëse lëndimi është më kronik, mund të përmirësohet pjesërisht, por kjo ende lidhet me përfitime shëndetësore.

“Ne rekomandojmë që pacientët me sëmundje kronike të mëlçisë ose faktorë të tjerë rreziku të shmangin alkoolin për të zvogëluar mundësinë e dëmtimit të mëlçisë dhe është e rëndësishme të theksohet se ndalimi i pijes në çdo fazë të sëmundjes së mëlçisë shoqërohet me përfitime”, thotë Haque.

Inflamacioni zvogëlohet

Inflamacioni kronik është një problem që mund të çojë në një sërë gjendjesh, të tilla si artriti, astma, diabeti, kanceri, sëmundja e Alzheimerit dhe sëmundjet e zemrës. Simptomat e inflamacionit kronik mund të jenë më të vështira për t’u dalluar sesa simptomat e inflamacionit akut.

Klinika e Cleveland gjithashtu rendit shenjat e inflamacionit kronik që përfshijnë dhimbje barku, dhimbje gjoksi, lodhje, dhimbje kyçesh dhe skuqje të lëkurës.

Përmbajtja e yndyrës do të ulet


Sipas Harvard Health, sëmundja e mëlçisë yndyrore është në rritje, madje edhe tek joalkoolistët, dhe prek afërsisht 20 deri në 40% të popullsisë së SHBA-së.

“Sëmundja e mëlçisë dhjamore është një nga shenjat e para të dëmtimit të mëlçisë dhe mund të shfaqet në mënyrë akute pas një qejfi të vetëm”, thotë Ulm.

Sheqeri në gjak është i rregulluar

Kur ndaloni së piri alkool, mëlçia rikthen aftësinë e saj për të rregulluar sheqerin në gjak, duke ndihmuar në luftimin e rezistencës ndaj insulinës dhe diabetit të tipit 2.

“Ndalimi i konsumimit të alkoolit, nga ana tjetër, i ofron mëlçisë hapësirën e frymëmarrjes që i nevojitet për të rivendosur këtë funksion vendimtar, i cili nga ana tjetër e ndihmon atë të rindërtojë rolin e saj si rregullator i sheqerit në gjak. dhe të zvogëlojë rrezikun e diabetit”, thotë Ulm.

Fluksi juaj i gjakut do të përmirësohet

Një mëlçi e ngarkuar me alkool ndikon në të gjithë sistemin e qarkullimit të gjakut. Ndalimi i konsumimit të alkoolit do të ketë gjithashtu një efekt pozitiv në shëndetin tuaj seksual.

“Konsumimi i alkoolit pengon qarkullimin e gjakut”, thotë Daniel Atkinson, drejtor klinik i trajtimit, i cili shpjegon se kjo “mund të çojë në mosfunksionim erektil mashkullor” dhe te femrat “mund të shkaktojë ndërprerje të ciklit menstrual dhe madje të ndalojë ovulimin”.

Lëkura juaj do të bëhet më e bukur

Lëkura është organi më i madh detoksifikues i trupit. Nëse mëlçia juaj nuk funksionon siç duhet për shkak të konsumit të alkoolit, lëkura juaj ndoshta e tregon këtë. Do të duhet pak kohë për të rihidratuar lëkurën tuaj; megjithatë, lënia e alkoolit mund të përmirësojë shkëlqimin dhe shkëlqimin e lëkurës tuaj.

Do të flesh më mirë

Të humbësh mendjen pas një nate me pije nuk është njësoj si të pushosh mirë, siç e di kushdo që është zgjuar ndonjëherë i rraskapitur mëngjesin pas një nate jashtë.

Alkooli mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë fillimisht, por në fund të fundit prish ciklin tuaj të gjumit. Ndalimi i alkoolit mund t’ju ​​ndihmojë të flini më mirë dhe të dukeni të freskët në mëngjes.

Mëlçia është një organ kyç në trupin tonë, edhe pse shpesh harrohet në jetën e përditshme. Ai luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin dhe përpunimin e lëndëve ushqyese, barnave dhe toksinës së mundshme, si dhe në prodhimin e substancave të rëndësishme të përdorura nga trupi. Për shkak të vendit qendror të mëlçisë në shëndetin tonë, gjëra të tilla si gjumi mund të rrezikohen nëse një person ka sëmundje të avancuar të mëlçisë.

Shëndeti juaj mendor do të përmirësohet

Alkooli është një depresant. Përafërsisht 40% e atyre që pinë shumë alkool do të zhvillojnë depresion ose një gjendje me simptoma të ngjashme. Sipas një studimi të publikuar në Arkivat e Psikiatrisë së Përgjithshme, përdorimi i alkoolit duket se shkakton shënues gjenetikë që rrisin rrezikun e depresionit.

Lexo edhe

Video