Izraeli teston me sukses një sistem të ri të mbrojtjes kundër raketave

Izraeli teston me sukses një sistem të ri të mbrojtjes kundër raketave

Izraeli njoftoi sot se ka testuar me sukses një sistem të mbrojtjes antiraketë të krijuar për të kapur raketat balistike jashtë atmosferës së Tokës.

Sistemi i ri izraelit i quajtur Arrow është projektuar si një seri njësish lëshimi të sinkronizuara dhe është zhvilluar vitet e fundit për të ofruar mbrojtje në çdo konflikt të ardhshëm me armikun më të madh të Iranit, Iranin ose grupet militante rajonale pro-iraniane si Hezbollahu libanez ose Hamasi palestinez në Rripi i Gazës, raporton AP.


Pas testimit, Ministria e Mbrojtjes e Izraelit njoftoi se sistemi zbuloi objektivin dhe lëshoi ​​dy raketa Arrow, duke vlerësuar se misioni ishte i suksesshëm.

“Me çdo hap përpara, me çdo arritje të re, ne pajisim shtetin e Izraelit për të mbrojtur veten nga kërcënimet në rritje. Sistemet tona i japin Izraelit lirinë për të manovruar strategjikisht”, tha ministri i Mbrojtjes Benny Ganz në një deklaratë.

Sistemi Arrow u zhvillua nga kompania shtetërore e dedikuar Israel Aerospace Industries, në bashkëpunim me Agjencinë Amerikane të Mbrojtjes Raketore.

Lexo edhe

Video