Izraeli rihapet për grupet turistike nga data 19 shtator

Izraeli rihapet për grupet turistike nga data 19 shtator

Izraeli do të rihapë dyert për grupet e turistëve të huaj më 19 shtator, pas një pushimi për shkak të një vale të re të infeksionit koronavirus, njoftuan autoritetet.

Falë një fushate të shpejtë dhe masive të vaksinimit gjatë dimrit, Izraeli lejoi grupet e huaja turistikë të vinin në vend në maj, duke respektuar masat shëndetësore.

Sidoqoftë, më 11 gusht, për shkak të shfaqjes së variantit të ri delta të virusit, numri i të infektuarve të ri u rrit përsëri ndjeshëm, veçanërisht në mesin e të pa vaksinuarve.

Javën e kaluar, kur filloi viti shkollor, rreth 11.000 raste të reja të infeksionit u regjistruan në një ditë.


Ky numër ra të premten, dhe madje edhe sot, u regjistruan pak më pak se 5.000 njerëz të infektuar, dhe kishte më pak raste serioze, tha Ministria e Shëndetësisë.

Ministria e Turizmit njoftoi se nga 19 shtatori, grupet prej pesë deri në 30 turistë do të jenë në gjendje të vizitojnë përsëri Izraelin, përveç nga vendet që janë në listën e kuqe.

Brazili, Turqia, Bullgaria dhe Meksika janë aktualisht në këtë listë. Ministria ende nuk ka njoftuar se kur turistët do të mund të vijnë individualisht, por ata që kanë marrë dozën e dytë të vaksinës në gjashtë muajt e fundit ose kanë prova për dozën e tretë tani do të jenë në gjendje të hyjnë në Izrael.

Izraeli është një nga vendet e para në botë që vaksinoi një shumicë prej rreth nëntë milionë njerëz, dhe javët e fundit ka nisur një vaksinim të tretë, me doza përforcuese për të rritur përgjigjen imune të njerëzve të vaksinuar më shumë se gjysmë viti më parë. Më shumë se 2.5 milionë izraelitë morën dozën e tretë.

Kryeministri izraelit Naftali Bennett bëri thirrje për kujdes dhe ndjekjen e  udhëzimeve të mjekëve gjatë përgatitjes së mbledhjes së familjeve duke filluar nga e hëna në prag të Vitit të Ri Hebraik, Rosh Hashanah dhe veçanërisht gjatë festave fetare të Ditës së Pendimit, Yom Kippur dhe Sukkot.

Lexo edhe

Video