Izraeli paralajmëron dozën e katërt për personat mbi 60-vjeç dhe profesionistët shëndetësorë

Izraeli paralajmëron dozën e katërt për personat mbi 60-vjeç dhe profesionistët shëndetësorë

Izraeli njoftoi sot se do të ofronte një dozë të katërt të vaksinës së koronavirusit për personat mbi 60-vjeç dhe profesionistët e shëndetit, nga frika e përhapjes së variantit omicron.

“Qytetarët e Izraelit ishin të parët në botë që morën dozën e tretë të vaksinës Covid-19 dhe ne vazhdojmë të kryesojmë me dozën e katërt”, tha kryeministri Naftali Bennett në një deklaratë.


Ai u bëri thirrje atyre që plotësojnë kriteret të vaksinohen.

Izraeli njoftoi të martën se kishte regjistruar vdekjen e tij të parë të shkaktuar nga omicron, një variant i koronavirusit. Një i moshuar vdiq të hënën në Beer-Sheba.

Pacienti vuante nga sëmundje të tjera, ishte vaksinuar dy herë por nuk mori të tretën, të ashtuquajturën doza përforcuese.

Lexo edhe

Video