Italianët të tmerruar nga lirimi i shefit famëkeq të mafisë nga burgu

Italianët të tmerruar nga lirimi i shefit famëkeq të mafisë nga burgu

Italianët janë të zemëruar që një shef famëkeq i mafisë, i cili po vuante një dënim me 25 vjet burg për një seri krimesh mizore, përfshirë vrasjen e prokurorit të njohur Giovanni Falcone dhe shkrirjen e trupit të një djali në acid, u la të lirë të martën.

Gjashtëdhjetë e katërvjeçari Giovanni Brusca u lirua nga burgu i Romës Rebibbia pasi vuajti një dënim me 25 vjet burg. Ndërsa vuante dënimin, ai u bë dëshmitar i zyrës së avokatit të shtetit dhe tani i mbeten katër vjet dënim me kusht.

“Brusca u lirua – koka më mizore e mafisë”, shkruan e përditshmja “La Repubblica”.

Ndërsa disa politikanë dhe të afërm të viktimave të Bruscës kritikuan lirimin e tij, të tjerët mbrojtën vendimin për bashkëpunimin me autoritetet.

Brusca ishte një figurë kryesore në Cosa Nostra, një organizatë mafioze siciliane. Në vitin 1992, ai vrau Giovanni Falcone, një prokuror legjendar që i kushtoi karrierën e tij shkatërrimit të mafies.

Gruaja e Falcone dhe tre rojet e sigurisë u vranë. Makina e Falcone kaloi një pjesë të autostradës jashtë Palermos poshtë së cilës gjendeshin 400 kilogramë eksploziv që shpërtheu Brusca aty pranë.

E veja e njërit prej rojeve të vrara të sigurisë, Tina Montinaro, tha për Repubblica se ajo ishte “indinjuar” nga lirimi i Brusca.

“Shteti është kundër nesh. Pas 29 vjetësh, ne ende nuk e dimë të vërtetën në lidhje me masakrën, dhe Giovanni Brusca, njeriu që shkatërroi familjen time, është i lirë,” tha Montinaro.

Edhe motra e Falcone, Maria i tha së njëjtës gazetë se ishte tronditur nga lajmi.

Brusca, i njohur me pseudonimin “derr”, ishte një nga operativët më besnikë të udhëheqësit të Cosa Nostra, Salvatore “Toto” Riina.


Sidoqoftë, pas arrestimit në vitin 1996, ai vendosi të bashkëpunojë me autoritetet, duke pranuar qindra vrasje, raportojnë mediat italiane.

Një nga krimet e tij më të tmerrshme është vrasja e 12-vjeçarit Giuseppe Di Matteo, i cili u rrëmbye në 1993 pasi babai i tij mafioz vendosi të bashkëpunonte me autoritetet. Pasi u mbajt në kushte të vështira në shtëpi për më shumë se dy vjet, djali u mbyt dhe trupi i tij u hodh në acid. Policia e përshkroi atë si “një nga krimet më të urryera në historinë e Cosa Nostra”.

Kreu i Partisë Demokratike të qendrës së majtë, Enrico Letta, e përshkroi lajmin si “një goditje në stomak që lë një burrë pa fjalë”.

Matteo Salvini, udhëheqësi i Lidhjes së ekstremit të djathtë, e quajti Brusca një “kafshë të egër” e cila “nuk mund të dalë nga burgu”.

Sidoqoftë, Grasso, një politikan i krahut të majtë dhe ish-president i Senatit i cili ishte në listën e vrasjeve të Bruscës, nuk sheh asnjë problem në lirimin e tij.

Grasso ishte kryeprokurori kundër mafisë për një kohë, para se të kalonte në ujërat politike në vitin 2013.

Ai tha se nuk kishte simpati për Brusca, veçanërisht pasi ai kishte planifikuar vrasjen e tij, si dhe rrëmbimin e djalit të tij.

Grasso këmbëngul se është e përshtatshme të ofrohet një ulje e dënimeve me burg për mafiozët që bëhen informatorë të qeverisë.

“Unë jam i frikësuar nga neveritja e shumë politikanëve që kuptojnë shumë pak për ligjin penal dhe luftën kundër mafies,” shkroi ai në Facebook.

“Ne kemi nevojë për ulje të mëdha të dënimeve për ata që ndihmojnë shtetin, si dhe dënime të përjetshme, pa ulje, për ata që nuk bashkëpunojnë,” shtoi ai.

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: