Italia mbyll portet për anijet me migrantë

Italia mbyll portet për anijet me migrantë

Italia mbylli sot portet për pritjen e anijeve të organizatave joqeveritare që transportojnë migrantë.

Konsiderohet se këto vende nuk besohet të jenë më të sigurta në Itali, e cila ka pësuar një nga goditjet më të rënda nga pandemia Covid-19.


Ministrat e Punëve të Jashtme, Punëve të Brendshme dhe Shëndetit të Italisë kanë nënshkruar një dekret që e mori vendimin në fuqi dhe do të zgjasë deri në fund të krizës me koronavirus, raportojnë mediat italiane.

Në Itali, virusi Covid-19 ka marrë më shumë se 17.000 jetë, më i larti në botë, transmeton KosovaPress.

Lexo edhe

Video