Itali: Nesër është përpjekja e pestë për të zgjedhur një president të ri

Itali: Nesër është përpjekja e pestë për të zgjedhur një president të ri

Parlamenti italian do të tentojë nesër në tentativën e pestë të zgjedhë kreun e ri të shtetit.

Kryeministri Mario Draghi është ende kandidat për president, por perspektivat e tij janë zbehur këtë javë, pasi shumë deputetë nuk janë të gatshëm ta mbështesin nga frika se çdo ndryshim në qeveri mund të shkaktojë zgjedhje të parakohshme, raporton Reuters.

Mateo Salvini, kreu i Lidhjes së krahut të djathtë, u tha gazetarëve se përpara votimit të premten, ai do t’u propozonte partive të qendrës së majtë disa figura jopartiake që kanë një reputacion si brenda dhe jashtë vendit.

“Jam i bindur se nesër do të jetë ditë fitoreje”, tha ai.


Ish-kryeministri Mateo Renzi, i cili drejton partinë centriste Italia Viva, tha gjithashtu se pret që presidenti të zgjidhet nesër.

Ndërsa shpresat e Maria Gradia zbehen, duket se ka një mundësi në rritje që Sergio Matarella të fitojë një mandat tjetër, megjithëse presidenti në largim, i cili është 80-vjeç, e ka përjashtuar një opsion të tillë deri më tani.

Rreth një mijë anëtarë të dy dhomave të parlamentit – Dhoma e Përfaqësuesve dhe Senati – dhe përfaqësues të rajoneve dhe provincave autonome filluan votimin të hënën pasdite për zgjedhjen e pasuesit të Sergio Matarella.

Krahas Draghit dhe Matarella, kandidatë për president janë edhe Elizabeta Beloni, një diplomate karriere që drejton shërbimet sekrete, Sabino Cassese (86), ish-gjyqtar i Gjykatës Kushtetuese.

Kandidatët e mundshëm përfshijnë ish-kryetarin e Dhomës së Ulët Pierre Ferdinando Casini, ish-kryeministrin Giuliano Amato, presidenten e Senatit Elizabeth Casellati dhe ministren e Drejtësisë Martha Cartabia, e cila më parë kryesonte Gjykatën Kushtetuese.

Lexo edhe

Video