Itali: Blloku konservator në rrugën për të fituar shumicën në parlament

Itali: Blloku konservator në rrugën për të fituar shumicën në parlament

Një bllok i partive të krahut të djathtë është në rrugën e duhur për të fituar një shumicë të madhe në të dyja dhomat e parlamentit në zgjedhjet e Italisë muajin e ardhshëm, tregoi një sondazh i publikuar sot.

Aleanca konservatore kryeson në sondazhet përpara zgjedhjeve të 25 shtatorit dhe Vëllazërisë së Italisë do të bëhen partia më e madhe e vetme. Sistemi zgjedhor italian favorizon partitë që krijojnë aleanca të gjera.

Blloku i krahut të djathtë premton ulje taksash dhe rritje pensionesh, kështu që fitorja e tij në zgjedhje mund të ushtrojë presion shtesë mbi buxhetin e Italisë dhe pritet të nënkuptojë një qasje më të rreptë të Romës ndaj imigracionit të paligjshëm.

Një studim i institutit italian Cattaneo, bazuar në sondazhet e fundit, arrin në përfundimin se Aleanca e djathtë mund të ketë 245 nga gjithsej 400 deputetë në Dhomën e Ulët dhe 127 nga 200 deputetë në Dhomën e Lartë.

Përveç Vëllazërisë së ekstremit të djathtë të Italisë, të udhëhequr nga Giorgia Meloni, aleanca përfshin gjithashtu Ligën e Matteo Salvinit, Forza Italia të Silvio Berlusconit dhe disa aleatë më të vegjël të qendrës.

Partia Demokratike (PD) e qendrës së majtë nën udhëheqjen e Enrico Letta duhet të marrë 107 përfaqësues në Dhomën e Ulët dhe 51 në Senat, dhe pjesa tjetër e vendeve do t’u shkojë partive jashtë dy blloqeve më të mëdha, sipas hulumtimit.


Partitë e qendrës dhe të majta kanë dështuar të bashkohen që kur u shpallën zgjedhjet një muaj më parë, pas rënies së koalicionit të gjerë të kryeministrit Mario Draghi “uniteti kombëtar”.

Goditja e fundit për bashkimin erdhi të dielën kur Aksioni i qendrës u largua nga aleanca e PD-së dhe partive më të vogla të së majtës dhe qendrës, duke përmendur si arsye praninë e partive që nuk e mbështetën Draghi-n.

Udhëheqësi i aksionit Carlo Calenda është tani në bisedime me partinë centriste Italia Viva të udhëhequr nga ish-kryeministri Matteo Renzi.

Sipas hulumtimeve, kjo aleancë duhet të marrë vetëm 23 përfaqësues në dy dhomat e parlamentit dhe marrëveshja mes dy partive do të forconte shumicën e përgjithshme të konservatorëve, pretendon Cattaneo.

Lëvizja 5-Yje dikur në pushtet, e cila pothuajse me siguri do të garojë në zgjedhje në mënyrë të pavarur, duhet të ketë 27 përfaqësues në Dhomën e Ulët dhe 12 në Dhomën e Lartë të parlamentit.

I vetmi ngushëllim për kundërshtarët e bllokut konservator është se ata nuk kanë gjasa të marrin shumicën e dy të tretave që lejon reformat kushtetuese pa thirrur referendum.

Një ndryshim i tillë, zgjedhja e drejtpërdrejtë e presidentit, është prioritet i Vëllazërisë së Italisë, lideri i të cilëve Meloni është favorit për t’u bërë kryeministër pas fitores së konservatorëve.

Lexo edhe

Video