ISIS merr përgjegjësinë për bombardimet në Kabul

ISIS merr përgjegjësinë për bombardimet në Kabul

Grupi i Shtetit Islamik ka marrë përgjegjësinë për sulmin në aeroportin e Kabulit, ku deri më tani raportohet për 60 viktima dhe 140 të plagosur.

Pretendimi erdhi në një mesazh të postuar në kanalin Telegram të lajmeve të tyre.


Grupi tha se një kamikaz shpërtheu një jelek eksplozivi midis afganëve dhe forcave amerikane.

Zyrtarët amerikanë të Mbrojtjes kanë thënë gjithashtu se ata besojnë se militantët rajonalë të ISIS ishin prapa bombardimit.

Ndërkohë për sulmin në Kabul presidenti amerikan Joe Biden do të mbajë një fjalim rreth orës 23:00 me orën tonë, raporton CNN.

Lexo edhe

Video