Ish-kreu i AKI-së: Shërbimi sekret serb tentoi ta vrasë Hashim Thaçin në vitin 2014

Ish-kreu i AKI-së: Shërbimi sekret serb tentoi ta vrasë Hashim Thaçin në vitin 2014

Shërbimet e inteligjencës së Kosovës kanë parandaluar një atentat ndaj ish-kryeministrit Hashim Thaçi në vitin 2014, në ndeshjen e parë të kombëtares së Kosovës.

Kjo është bërë e ditur nga ish-shefi i AKI-së, Bashkim Smakaj, në emisionin “Pressing” të T7.


“Më 2014 kur është bërë ndeshja e parë e Kosovës kemi parandaluar një sulm që ishte nisur nga shërbimi sekret serb ndaj titullarëve tonë që të prishej ajo atmosferë festive”, tha Smakaj.

Ai tregon se si ishte përgatitur sulmi që për cak kishte Thaçin.

“Me metoda të tilla. Metodologji e njëjtë që të kryhej atentat ndaj titullarëve tonë në ndeshjen e kombëtares së Kosovës. Ishte punësuar një snajper nga forcat elitare serbe dhe i cili pastaj, në bashkëpunim me shërbimet partnere, nuk e kishte mohuar shërbimi serb që ishte planifikuar diçka e tillë. Me partnerët tonë kishim dërguar mesazh në Serbi që të ndalohej kjo dhe të arrestohej ai. Ai ishte arrestuar. Ishte snajper me përvojë në Bosnjë, Kroaci”, tha Smakaj.

Lexo edhe

Video

4 Comments

Komentet janë të mbyllura.