Ish-futbollisti Jean-Pierre Adams vdes pas komës 39-vjeçare

Ish-futbollisti Jean-Pierre Adams vdes pas komës 39-vjeçare

Jean-Pierre Adams, një ish-futbollist i cili ra në koma në vitin 1982 pas një operacioni të gjurit, ka vdekur në moshën 73-vjeçare, thanë sot ish-klubet e tij Nimes Olympique, Paris Saint-Germain dhe Nice.

Adams, një mbrojtës qendror imponues, filloi karrierën e tij në Fontainebleu, ku ndihmoi skuadrën vendase të fitonte kampionatin e saj amator, para se të transferohej në Nimes për të nënshkruar me ekipin e atëhershëm të qytetit.

Brenda dy vjetësh, jo vetëm që Nimes përfundoi nënkampion, por Adams po luante për Francën – një nga lojtarët e parë afro-amerikan që e bëri këtë.

Me ekipin kombëtar, Adams formoi një partneritet qendror mbrojtës të njohur si “Garde Noire” – “Garda e Zezë” – së bashku me Marius Trésor.

“Ne mësuam këtë mëngjes për vdekjen e Jean-Pierre Adams,” shkroi Nimes në Twitter.

Ai kishte veshur ngjyrat e Nimes Olympique 84 herë dhe me Marius Trésor përbënte “gardianin e zi” të ekipit francez.

Adams, i lindur në Senegal, vazhdoi të luajë për nëntë sezone rresht në divizionin e lartë të Francës, duke përfaqësuar gjithashtu Nice dhe Paris Saint-Germain, ndërsa grumbulloi 22 paraqitje për ekipin kombëtar francez.

“Nice ishte zemërthyer kur mësoi për vdekjen e Jean-Pierre Adams, i cili ra në koma më 17 mars 1982,” shkroi Nice në Twitter.


“Ish -mbrojtësi mbante ngjyrat e palestrës 145 herë nga viti 1973 deri në vitin 1977. OGC Nice qëndron me dhimbjen e të afërmve të tij që janë kujdesur për të për 39 vjet.”

Nice thotë se një nderim do t’i bëhet Adams në ndeshjen e tyre në shtëpi kundër Monakos më 19 shtator.

Më 17 mars 1982, Adams shkoi në spital për një operacion rutinë në një tendin të dëmtuar në gjurin e tij. Kur erdhi data e operimit, stafi i spitalit ishte në grevë.

“Anestezistja femër po kujdesej për tetë pacientë, njëri pas tjetrit, si një linjë montimi,” tha gruaja e tij Bernadette, e cila kujdesej për Adams në shtëpinë e tyre gjatë gjithë komës së tij.

“Jean-Pierre u mbikëqyr nga një praktikant, i cili më vonë pranoi në gjykatë:” Unë nuk isha në lartësinë e detyrës që më ishte besuar. Duke qenë se nuk ishte një operacion jetësor, se spitali ishte në grevë, mungonin mjekët dhe kjo grua po kujdesej për tetë pacientë, në dy dhoma të ndryshme, dikush duhet të më kishte telefonuar për të më thënë se do të vononin operacionin,” pati deklaruar Bernadette për CNN në vitin 2016

Por, anestezisti dhe praktikanti bënë gabime të shumta. Adams u intubua keq, me një tub që bllokoi rrugën drejt mushkërive të tij në vend që t’i ventilonte ato, që do të thotë se ai ishte i uritur nga oksigjeni, ku pësoi një arrest kardiak.

“PSG ka humbur, këtë të hënë më 6 shtator, një nga të vjetrit e saj të lavdishëm. Klubi i shpreh ngushëllimet familjes dhe të dashurve të tij,” shkroi PSG në Twitter.

Mbrojtësi i PSG-së Jean-Pierre Adams mbante ngjyrat parisiene nga viti 1977 deri në 1979.

Video

error: