Irani: S’ka ndryshim të programit bërthamor derisa SHBA të heqë sanksionet

Irani: S’ka ndryshim të programit bërthamor derisa SHBA të heqë sanksionet

Teherani nuk do të pranojë kërkesat e SHBA-së që të ndryshojë një përshpejtim të programit të tij bërthamor përpara se Uashingtoni të heqë sanksionet, tha të premten ministri i Jashtëm i vendit Mohammad Javad Zarif, raporton Reuters.

Kërkesa “nuk është praktike dhe nuk do të ndodhë”, tha ai në një konferencë të përbashkët shtypi në Stamboll me homologun e tij turk Mevlut Cavusoglu.

Administrata e re e presidentit të SHBA Joe Biden ka thënë se Teherani duhet të rifillojë pajtueshmërinë me kufizimet në aktivitetin e tij bërthamor nën marrëveshjen e fuqive botërore të vitit 2015 para se të mund të ribashkohet me paktin.


Irani shkeli kushtet e marrëveshjes në një përgjigje ndaj vendimit nga paraardhësi i Biden, Donald Trump për të braktisur marrëveshjen në vitin 2018 dhe për të vendosur përsëri sanksionet ndaj Teheranit.

Në fillim të këtij muaji, Irani rifilloi pasurimin e uraniumit në fabrikën e tij nëntokësore Fordow – një nivel që e arriti para marrëveshjes me SHBA.

Sidoqoftë, Irani ka thënë se mund t’i kthejë shpejt ato shkelje nëse hiqen sanksionet e SHBA-së.

“Nëse Shtetet e Bashkuara përmbushin detyrimet e tyre, ne do t’i përmbushim detyrimet tona plotësisht,” tha Zarif.

Lexo edhe

Video