Irani ekzekuton katër persona për “bashkëpunim inteligjent” me Izraelin

Irani ekzekuton katër persona për “bashkëpunim inteligjent” me Izraelin

Katër iranianë të akuzuar për bashkëpunim të inteligjencës me Izraelin u ekzekutuan të dielën, më pak se një javë pasi gjykata e lartë iraniane la në fuqi dënimin e tyre me vdekje.

Mizan News, e lidhur me drejtësinë e vendit, bëri të ditur se dënimet janë kryer në orët e para të mëngjesit.

Personat akuzohen për “shkatërrim të pronës private dhe publike, rrëmbime dhe marrje të rrëfimeve të rreme”, sipas organeve të drejtësisë.

Ata u identifikuan si Hossein Ordukhanzadeh, Shahin Imani Mahmoudabad, Milad Ashrafi Atbatan dhe Manouchehr Shahbandi Bejandi.

Tre të akuzuarit e tjerë në këtë rast u dënuan me burgim nga 5 deri në 10 vjet me akuzat për “krim kundër sigurisë së vendit, ndihmë në rrëmbim dhe mbajtje armësh”.


Media shtetërore e Iranit, duke cituar zyrtarë të drejtësisë, tha se këta burra u arrestuan në një operacion të përbashkët nga Garda Revolucionare Islamike (IRGC) dhe ministria e inteligjencës në qershor të këtij viti.

Katër prej tyre u dënuan me vdekje nga një gjykatë më e ulët, e cila u kundërshtua më pas në gjykatën e lartë. Gjykata e lartë javën e kaluar la në fuqi vendimet, duke hapur rrugën për ekzekutimet e tyre.

Ajo vjen mes protestave të përhapura në të gjithë Iranin në muajt e fundit të shkaktuar nga vdekja e një gruaje 22-vjeçare iraniane, Mahsa Amini, në paraburgimin e policisë së moralit.

Irani shpesh në vitet e fundit ka akuzuar armikun e përhershëm Izraelin për kryerjen e akteve të spiunazhit dhe sabotimit në objektet kryesore bërthamore, ushtarake dhe industriale nëpërmjet agjentëve lokalë.

Tensionet midis dy vendeve u përshkallëzuan pasi shkencëtari i lartë bërthamor iranian, Mohsen Fakhrizadeh, u vra në një operacion në periferi të Teheranit në nëntor 2022, për të cilin Teherani fajësoi Izraelin.

Izraeli ka akuzuar gjithashtu shërbimet e inteligjencës së Iranit për komplotimin e sulmeve ndaj qytetarëve izraelitë në vendet e huaja./AA

Lexo edhe

Video