Irani ekzekuton dy homoseksualë të dënuar për sodomi

Irani ekzekuton dy homoseksualë të dënuar për sodomi

Autoritetet iraniane kanë ekzekutuar dy homoseksualë të dënuar për sodomi, të cilët kanë qenë në pritje të dënimit me vdekje për gjashtë vjet, tha një grup aktivistësh për të drejtat e njeriut.

Homoseksualizmi është i paligjshëm në Iran, i cili konsiderohet si një nga vendet më represive ndaj komunitetit LGBTI.

Merdad Karimpour dhe Farid Mohamadi u dënuan me vdekje për “marrëdhënie seksuale të detyruar midis dy burrave” dhe u varën në një burg në qytetin Maraga, në veriperëndim të vendit, rreth 500 kilometra nga Teherani.


Dy burra të tjerë u ekzekutuan në të njëjtin qytet korrikun e kaluar me të njëjtat akuza, tha Grupi i Aktivistëve të të Drejtave të Njeriut.

Në Iran, 299 persona u ekzekutuan vitin e kaluar, duke përfshirë katër të dënuar për krime të kryera si fëmijë. Në vitin 2021, 85 persona u dënuan me vdekje në Iran.

Sipas ligjit iranian, krimet që mund të çojnë në dënimin me vdekje përfshijnë sodomi, përdhunim, tradhti bashkëshortore, grabitje me armë dhe vrasje.

Lexo edhe

Video