Interi shkelë Plzenin, eliminon Barçën dhe kualifikohet tutje në Champions

Interi shkelë Plzenin, eliminon Barçën dhe kualifikohet tutje në Champions

Me triumfin ndaj Viktoria Plzenit në “Giuseppe Meazza”, Interi edhe zyrtarisht ka siguruar kualifikimin në fazën e eliminimit direkt të këtij edicioni të Ligës së Kampionëve.

“Neroazzurrët” mposhtën skuadrën çeke me rezultat 4-0. Henkrik Mikhitaryan shënoi golin e parë në minutën e 35’, para se Edin Dzeko të realizonte dy herë në minutat 42’ dhe 66’, ndërsa rezultatin final e vulosi i rikthyeri nga lëndimi Romelu Lukaku i cili shënoi për 4-0 në minutën e 85-të.


Kjo fitore ia siguron In\terin vendin e dytë në grupin C me 10 pikë kur ka mbetur edhe një ndeshje për t’u zhvilluar.

Fitorja e Interi nënkupton edhe eliminimin e Barcelonës nga ky kompeticion pasi katalanasit kanë vetëm katër pikë në pozitën e tretë derisa do të ballafaqohen pas pak me Bayernin e Munihut në “Camp Nou”.

Lexo edhe

Video