Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Interi mund të përfundojë në duart e sheikëve arab

Interi mund të përfundojë në duart e sheikëve arab

Raportet po rriten me shpejtësi se Suning do të preferonte të shiste 30 përqind të Interit tek PIF sesa të gjithë klubin te BC Partners.

Grupi kinez po kërkon fonde të reja të të ardhurave dhe shiti 25 përqind të kompanisë së tyre me pakicë për të ndihmuar në mbështetjen e situatës pas humbjeve në lidhje me pandeminë.

Ata kanë qenë në bisedime të avancuara me BC Partners për të shitur të gjithë klubin e Serie A për të paktën 800 milionë euro, por u raportua sot në “La Gazzetta dello Sport” se kishte gjithashtu interes nga PIF (Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite).

Gazetari sportiv Ben Jacobs konfirmoi se historia është “e saktë” në llogarinë e tij në Tëitter, duke theksuar se Yasir Al Rumayyan ka qenë i përfshirë në negociata, përcjell KosovaPress.


Ndryshe nga BC Partners, PIF po kërkon vetëm rreth 30 përqind investime në Inter, të cilat do të lejonin Suning të mbante klubin në pronësi, por gjithashtu të vazhdonte procesin e rritjes me fonde të reja.

Është sugjeruar që Steven Zhang dëshiron të mbajë kontrollin e Interit, veçanërisht tani që ata janë në krye të tabelës në Serie A, ndërsa babai i tij Zhang Jindong është në favor të një shitje të plotë.

Arabia Saudite priti dy edicione të Superkupës italiane në vitet e fundit, edhe pasi Lega Serie A u kritikua për pranimin e propozimit mes çështjeve të ndryshme të të drejtave të njeriut dhe piraterisë.

PIF gjithashtu ka kërkuar të investojë në Neëcastle United.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: