I nxehti afrikan, temperaturat deri në 38 gradë Celsius

I nxehti afrikan, temperaturat deri në 38 gradë Celsius

Moti i nxehtë do të mbajë edhe këtë të premte në Kosovë. Masat e nxehta të ajrit të ardhura nga Afrika Veriore do të mbeten të qëndrueshme edhe për ditët vijuese.


Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka njoftuar se temperaturat do të shkojnë deri në 38 gradë Celsius.

“Masat e nxehta të ajrit të ardhura nga Afrika Veriore do të mbeten të qëndrueshme edhe për ditët vijuese, duke krijuar mot shumë të nxehtë dhe me vapë. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 16-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 36-38 gradë Celsius. Indeksi UV mbetet në vlera ekstreme, prandaj kujdes nga kontakti direkt me rrezet e diellit, sidomos personat në moshë dhe shtresa tjetër e popullatës me sëmundje kronike. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i juglindjes dhe verilindjes”, thuhet në njoftimin e IHMK.

Lexo edhe

Video