Hyn në fuqi armëpushimi në Gaza

Hyn në fuqi armëpushimi në Gaza

Një armëpushim midis Izraelit dhe militantëve palestinezë ka hyrë në fuqi pas tri ditësh dhune që lanë të paktën 43 të vdekur.

Militantët e Xhihadit Islamik Palestinez (PIJ) thanë se armëpushimi do të fillojë në orën 23:30 me orën lokale (20:30 GMT), pas bisedimeve të moderuara nga ndërmjetësit egjiptianë.

Zyra e kryeministrit izraelit Yair Lapid konfirmoi armëpushimin.

Dhuna e fundit është shpërthimi më serioz midis Izraelit dhe Gazës që nga një konflikt 11-ditorë në maj 2021.

Ushtria izraelite tha se filloi sulmin e fundit në Rripin e Gazës në përgjigje të kërcënimeve nga një grup militant. Ai pasoi ditë tensionesh pasi Izraeli arrestoi një anëtar të lartë të PIJ-së në Bregun Perëndimor të pushtuar.


Armëpushimi u ndërmjetësua nga Egjipti gjatë ditës. Raportet për marrëveshjen e armëpushimit pasuan shqetësimet për situatën humanitare në Gaza, pasi zyrtarët shëndetësorë paralajmëruan se spitalet kishin karburant të mjaftueshëm vetëm për të vënë në punë gjeneratorët për dy ditë të tjera.

“Ne vlerësojmë përpjekjet egjiptiane që ishin bërë për t’i dhënë fund agresionit izraelit kundër popullit tonë,” tha zëdhënësi i Xhihadit Islamik, Tareq Selmi.

Izraeli njoftoi se “ruan të drejtën për t’u përgjigjur fuqishëm” nëse shkelet armëpushimi.

Izraeli akuzoi militantët e PIJ-së se shkaktuan aksidentalisht të paktën disa nga vdekjet brenda Gazës – duke pretenduar të shtunën se grupi hodhi një raketë duke vrarë shumë fëmijë në Jabalia. BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këtë pretendim.

Konflikti i fundit pason nga afër arrestimin e Bassem Saadi, i cili raportohet të jetë kreu i PIJ në Bregun Perëndimor, të hënën mbrëma.

PIJ, e cila është një nga grupet më të forta militante që vepron në Gaza, mbështetet nga Irani dhe ka selinë në kryeqytetin sirian Damask. Ajo ka qenë përgjegjëse për shumë sulme, duke përfshirë raketat dhe të shtënat kundër Izraelit.

Lexo edhe

Video