Hovenier takohet me Bislimin, diskutojnë për integrimin euroatlantik të Kosovës

Hovenier takohet me Bislimin, diskutojnë për integrimin euroatlantik të Kosovës

Ambasadori i ri i SHBA-së në Prishtinë Jeff Hovenier është takuar sot me zëvendëskryeministrin e parë të Kosovës Besnik Bislimi.

Diplomati amerikan shkruan në Twitter se në takim u bisedua për integrimin euroatlantik të Kosovës dhe arritjen e njohjes reciproke përmes procesit të dialogut me Serbinë.


“Diskutim produktiv me zëvendëskryeministrin e Parë të Kosovës, Besnik Bislimi mbi angazhimin e SHBA-së për integrimin euroatlantik të Kosovës dhe dëshirën tonë të përbashkët për ta parë Kosovën të arrijë marrëdhënie të normalizuara të përqendruara në njohjen reciproke përmes dialogut të lehtësuar nga BE-ja”, ka shkruar Hovenier.

Lexo edhe

Video