Holanda në Euro pa portierin e parë

Holanda në Euro pa portierin e parë

Holandezët do të jenë një nga favoritët në Grupin C në Kampionatin Evropian, por ata do të luajnë pa portierin e parë.

Jasper Silesen mori një test pozitiv për koronavirus dhe automatikisht u hoq nga lista.

Ai duhej të shkonte në vet-izolim dhe humbi kampin përfaqësues “Lala” në Portugali.


Përzgjedhësi Frank de Boer nuk donte të rrezikonte datën e rikuperimit të tij dhe kthimin e plotë në ekip, kështu që ai bëri thirrje për një zëvendësim.

Bëhet fjalë për portierin e AZ Alkmaar, Mark Bizot, dhe në garë për “njëshin” janë edhe Tim Krul nga Norwich dhe 38-vjeçari Martin Stekelenburg nga Ajax.

Holanda luan në Grupin C kundër Ukrainës (13 qershor), Austrisë (17 qershor) dhe Maqedonisë së Veriut (21 qershor).

Të tri ndeshjet do të luhen në shtëpi në Amsterdam.

Lexo edhe

Video