Haradinaj: Aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës është lajm i mirë për vendin

Haradinaj: Aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës është lajm i mirë për vendin

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj ka reaguar pas aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës, duke thënë se ky është lajm i mirë për vendin.


Në një postim në Facebook, Haradinaj ka shkruar se perspektiva evropiane e Kosovës është e pa alternativë.

“Si vend kemi ecur para drejt përmbushjes së kritereve të përcaktuara nga BE dhe kemi marrë notat më të larta në zbatimin e Marrëveshjes Stabilizim-Asociimit tash e sa vjet. Aplikimi sot i Kosovës në Këshillin e Evropës, është lajm i mirë për vendin. Është jetike për ne që BE t’ia hapë dyert Kosovës në proceset integruese duke liberalizuar vizat fillimisht dhe duke i dhënë Kosovës statusin e kandidatit.  Kosova natyrshëm është pjesë e familjes evropiane”, ka thënë ai.

Lexo edhe

Video