Haiti kërcënohet nga apokalipsi – pas tërmetit, uji përmbyt rrugët

Haiti kërcënohet nga apokalipsi – pas tërmetit, uji përmbyt rrugët

Pas goditjes nga tërmeti, shteti i vogël në Karaibe është përmbytur nga uji.

Një tërmet me magnitudë 7.2 goditi sot Haitin, duke lënë të vdekur të paktën 15 persona.

Epiqendra e tërmetit ishte tetë kilometra nga qyteti Pet Trud Nip, në një thellësi prej 10 kilometrash, njoftoi USGS, raportoi Reuters.

Agjencia Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike lëshoi ​​së pari një paralajmërim për cunami, por shpejt u tërhoq.


Pamjet e tërheqjes së detit u shfaqën në rrjetet sociale pas tërmetit.

Menjëherë pas tërmetit, niveli i detit filloi të rritet dhe një valë baticash përmbyti rrugët. Kjo shkaktoi panik shtesë te banorët, të cilët janë ende në shok nga tërmeti shkatërrues.

Pamjet e publikuara tregojnë njerëz që vrapojnë në brendësi të rrugëve të përmbytura.

Drejtori i Mbrojtjes Civile Jerry Chandler konfirmoi informacionin për vdekjet për AFP, por ai tha se nuk kishte ende të dhëna të sakta për numrin e tyre.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.