Guardiola paralajmëron se nesër ndaj Realit do të shohim diçka të re nga skuadra e tij

Guardiola paralajmëron se nesër ndaj Realit do të shohim diçka të re nga skuadra e tij

Pep Guardiola pranon se disa nga lojtarët e tij të Manchester Cityt do të luajnë në pozicione që nuk janë mësuar deri më tani në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve kundër Real Madridit të mërkurën.

“Qytetarët” mund të jenë pa tre mbrojtës me Kyle Walker dhe John Stones që po përballen me një garë me kohën për t’u rikuperuar nga dëmtimet përkatëse të kyçit të këmbës dhe muskujve, ndërsa Joao Cancelo do të vuajë një pezullim me një ndeshje.

Duke folur me gazetarët përpara takimit të tyre me “Los Blancos” në “Etihad Stadium”, Guardiola deklaroi se Walker dhe Stones mbeten në dyshim dhe se disa lojtarëve do t’u kërkohet të luajnë jashtë pozicionit të tyre, përcjellë KosovaPress.

“Ne kemi një seancë stërvitore sot dhe shohim se si janë lojtarët. Sonte ose nesër vendosim formacionin. Pres seancën stërvitore për të parë se si ndihen,” tha spanjolli në konferencën e tij për shtyp të hënën.


“Jam i sigurt se lojtarët do të luajnë në pozicione me të cilat nuk janë mësuar, por do të bëjnë më të mirën”.

“Ëalker dhe Stones janë në dyshim, Kyle nuk stërviti 10 ditët e fundit, John që nga Brightoni. Kjo është arsyeja pse, nuk e di nëse do të stërviten. Ne shohim se si ndihen, nesër marrim një vendim”, vazhdoi Guardiola.

Guardiola kohët e fundit sugjeroi që Gabriel Jesus mund të luante në krahun e djathtë pasi lavdëroi shkallën e punës së lojtarit pas paraqitjes së tij me katër gola kundër Watfordit të shtunën, por spanjolli që atëherë ka konfirmuar se sulmuesi nuk do të luajë në mbrojtje të mërkurën.

“Jesusi nuk do të luajë në mbrojtje menjëherë. Unë u shpreha se ai mundet” shtoi Guardiola. “Vinicius Junior kundër Gabrielit mund të jetë një betejë e mirë, por ai nuk do të luajë atje. Ndoshta për disa minuta, por jo.”

Nëse Walker humbet për shkak të lëndimit, Guardiola mund të vendosë të startojë me njërin nga Fernandinho, Nathan Ake, Oleksandr Zinchenko ose Conrad Egan-Riley si mbrojtës të djathtë në mesjavë.

Lexo edhe

Video