Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Greqia do të hapë dyqanet pavarësisht numrit të lartë të vdekjeve dhe infeksioneve

Greqia do të hapë dyqanet pavarësisht numrit të lartë të vdekjeve dhe infeksioneve

Greqia njoftoi sot se do të hapë shumicën e dyqaneve të saj dhe do të lehtësonte kufizimet në aktivitetet në natyrë, pavarësisht nga numri i lartë i infeksioneve dhe vdekjeve nga COVID-19.

Zëvendësministri i Mbrojtjes Civile Nikos Hardalias tha se të gjitha dyqanet me pakicë, përveç dyqaneve të mëdha dhe qendrave tregtare, do të hapen të hënën.

Drejtimi i një makine do të lejohet përsëri për distanca më të shkurtra gjatë fundjavës, për familjet dhe grupet deri në tre persona, për ushtrime dhe aktivitete në natyrë, shtoi ai në një konferencë shtypi.

Qeveria shpreson që “relaksimi” jashtë shtëpisë ndërsa moti të përmirësohet do të jetë i dobishëm për grekët në një kuptim “shëndetësor, social dhe ekonomik”, tha Hardalias.


Greqia ka raportuar 76 vdekje nga COVID-19 dhe më shumë se 3.600 të infektuar në 24 orët e fundit.

Më shumë se 260.000 njerëz janë infektuar në vend që nga fillimi i epidemisë dhe 8.093 kanë vdekur. Më shumë se 700 persona janë aktualisht në kujdesin intensiv.

Rreth 1.6 milionë doza të vaksinës janë përdorur në Greqi deri më tani, dhe më shumë se 580.000 njerëz kanë marrë dozën e dytë.

Greqia ka në plan të shpenzojë 11.6 miliardë euro këtë vit për të zbutur efektet e pandemisë në ekonomi, pasi ka shpenzuar tashmë 24 miliardë në 2020.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: