Greqi, bien rastet me Covid-19, kulmi nuk është arritur ende

Greqi, bien rastet me Covid-19, kulmi nuk është arritur ende

Numri i infeksioneve të reja me koronavirus në Greqi ra sërish të enjten, ku janë raportuar 20,409 raste të reja brenda 24 orëve, sipas autoritetit shëndetësor.

Vetëm dy javë më parë, numri i infeksioneve të reja brenda një dite arriti mbi 50,000, për shkak të variantit Omicron.


Ekspertët grekë janë aktualisht të ndarë nëse kulmi i valës Omicron ka kaluar tashmë apo nëse një rritje e re është e pashmangshme. Disa argumentojnë se jo të gjitha rastet janë të dokumentuara dhe se numri real i rasteve është shumë më i lartë.

Një gjë është e sigurt: Pavarësisht numrit të lartë të infeksioneve të reja, spitalet nuk i kanë arritur ende kufijtë e tyre. Biologu molekular Giannis Prassas ka paralajmëruar se presioni mbi spitalet do të rritet në ditët në vijim.

Lexo edhe

Video