Grenell thotë se nxitën evropianët të ndërmarrin hapa konkret për heqjen e vizave për Kosovën

Grenell thotë se nxitën evropianët të ndërmarrin hapa konkret për heqjen e vizave për Kosovën

Emisari Special i SHBA-ve për dialogun, Richard Grenell, ka reaguar pasi që 32 eurodeputetë kanë kërkuar nga kancelarja Merkel, që liberalizimi i vizave të jetë në agjendë të presidencës gjermane të BE-së.

Përmes një postimi në Tëiter, ambasadori Grenell këtë lajm e ka vlerësuar si të mirëseardhur.

Ai ka thënë se fokusi amerikan në normalizimin ekonomik ka nxitur edhe veprimet e evropianëve.

Ky është postimi i plotë:


Më në fund, Ky është një lajm i mirëseardhur, edhe nëse është vetëm për disa industri të caktuara biznesi. Fokusi amerikan në normalizimin ekonomik ka nxitur edhe veprimet e evropianëve. Dhe ne jemi të lumtur t’i shohim ata teksa udhëheqin.

Finally. This is ëelcomed neës even if for only some targeted business industries.

The US focus on economic normalization has motivated action from the Europeans. And ëe are happy to see them taking the lead. https://t.co/o1YeSfEfuA

— Richard Grenell (@RichardGrenell) June 30, 2020

Lexo edhe

error: