Gjermania mposht Rumaninë

Gjermania mposht Rumaninë

Kombëtarja gjermane arriti fitoren e dytë në kualifikimet për Kupën e Botës “Katari 2022”.

Lojtarët e zgjedhur të trajnerit Joachim Low festuan si mysafirë ndaj Rumanisë me 1: 0 (1: 0) dhe kështu pas dy raundeve ata kanë maksimumin e gjashtë pikëve.

Kjo ishte disfata e parë për rumunët, por gjithçka, fitorja e Gjermanisë ishte e merituar duke marrë parasysh numrin e mundësive që kishin mysafirët.

Gjermanët arritën tri pikë me golin e shënuar nga lojtari i Bayernit Serge Gnabri në minutën e 17-të.

Skuadra e Joachim Low kishte shumë raste pas kësaj, Joshua Kimih goditi traversën në minutën e 19-të. Gnabri në minutën e 58-të dhe Ilkaj Gundogan në minutën e 61-të patën mundësi të reja për gjermanët, si dhe Timo Werner në minutën e 80-të dhe 86-të, por për pak sa nuk morën një penallti për këtë.

Në të njëjtin grup, Maqedonia Veriore mposhti Lihtenshtajnin, 5:0 (1:0).


Ndërsa, kombëtarja polake mposhti Andorrën me rezultat 3:0 në ndeshjen e grupit I.

Dy golat e parë janë meritë e golashënuesit më të mirë polak dhe sulmuesit të Bayern, Robert Lewandowski.

Sulmuesi me përvojë tundi rrjetën e Andorrës në minutën e 30-të, i asistuar nga Maggio Ribus, dhe në minutën e 55-të, ai reagoi shkëlqyeshëm pas harkimit të Kamil Jozviak për 2:0. Rezultati përfundimtar u vendos nga Kamil Sviderski në minutën 88.

Hungaria festoi të njëjtin rezultat si mysafire e San Marinos, ndërsa në Grupin D, Ukraina dhe Finlanda barazuan 1:1.

Në pjesën e parë nuk kishte gola, kështu që gjithçka interesante ndodhi në dhjetë minutat e fundit.

Së pari, Ukraina arriti deri te goli në minutën 80 përmes lojtarit të Shakhtar, Junior Morales.

Sidoqoftë, ekipi i përzgjedhësit Andrej Shevchenko mbeti pa fitore një minutë para fundit. Shënues për finlandezët nga pika e bardhë ishte Teemu Pukki.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.