Gjermania do të tërheqë trupat nga misioni i OKB-së në Mali

Gjermania do të tërheqë trupat nga misioni i OKB-së në Mali

Gjermania ka vendosur të tërheqë trupat e saj nga misioni paqeruajtës i OKB-së në Mali deri në maj 2024, njoftuan mediat lokale të martën.

Vendimi u mor në një takim të kryesuar nga kancelari Olaf Scholz dhe ku morën pjesë Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock, Ministrja e Mbrojtjes Christine Lambrecht dhe Ministrja e Zhvillimit Svenja Schulze, sipas Spiegel.

Tërheqja e trupave gjermane nga Mali do të fillojë në verën e vitit 2023 dhe do të përfundojë deri në maj 2024, thanë burime qeveritare për revistën.


Gjermania aktualisht ka rreth 1.150 ushtarë në Mali si pjesë e MINUSMA (Misioni i Stabilizimit të Integruar Shumëdimensional) të OKB-së për të ndihmuar në zbatimin e procesit të paqes në vendin e Afrikës Perëndimore.

Raportet e mëparshme të mediave kanë treguar se anëtarët e kabinetit kanë pikëpamje të ndryshme për pjesëmarrjen e Gjermanisë në misionin ushtarak.

Lambrecht mbrojti një tërheqje të trupave pas tensioneve të fundit diplomatike me autoritetet e Malit, por Baerbock këmbënguli në mbajtjen e trupave për shkak të angazhimeve ndërkombëtare të vendit.

Forcat e armatosura gjermane pësuan probleme serioze në Mali në dy muajt e fundit pasi autoritetet e Malit refuzuan lejen për avionët e transportit gjerman dhe tensionet diplomatike midis dy vendeve penguan planet e rotacionit të trupave./AA

Lexo edhe

Video